IKM ma ponownie okazję współorganizować Festiwal Filmowy Kino w Trampkach, który już w sierpniu odbędzie się w formule online. Widzowie zobaczą 25 ważnych filmów dla dzieci i młodzieży. Kino w Trampkach będzie można oglądać przez cały sierpień, o dowolnej porze i w dowolnym miejscu. Jak co roku o wyborze najlepszych filmów zdecydują jury dzieci i młodzieży. Swoje nagrody przyznają też publiczność festiwalowa, Jury Rodziców, Jury Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych oraz Jury European Children’s Film Association. Będziecie mogli spotkać się z twórcami, wziąć udział w warsztatach filmowych i dyskusjach ze specjalistami.

Dlaczego Kino w Trampkach?
Bo Trampki to wędrówka, przygoda, a każdy film to podróż.
Trampki to też swoboda i wygoda i właśnie tego potrzeba, tej odrobiny luzu i dystansu, żeby z otwartością patrzeć na świat – wyjaśnia Anna Stadnik, założycielka festiwalu.
Skoro teraz możliwości podróżowania są nadal ograniczone, jakże niezbędne są takie filmowe TRAMPKI, które zabiorą nas gdziekolwiek chcemy – dodaje Karolina Śmigiel, dyrektorka artystyczna.
Głównym przesłaniem Festiwalu jest budowanie otwartości na różne kultury, rozbudzanie ciekawości świata i uwrażliwienie na globalne wydarzenia.
W tym roku festiwalowe hity dla grup wiekowych: od 3+ do 14+ będzie można oglądać przez cały sierpień na platformie mojeekino.pl.

– Ta edycja to większa dostępność wszystkich produkcji i dłuższy czas trwania całego wydarzenia – tłumaczy Agnieszka Drzewiecka-Protić, dyrektorka festiwalu.
Nadal proponujemy doskonałe pełnometrażowe filmy z całego świata dla dzieci i młodzieży. Przez cały sierpień każdy widz z paczką przyjaciół albo w rodzinnym gronie może cieszyć się filmowymi wieczorami w iście wakacyjnym nastroju. Bo filmy przecież najlepiej ogląda się razem – dodaje Karolina Śmigiel.

PROGRAM WYDARZENIA:
SIERPIEŃ – FILMY PEŁNOMETRAŻOWE
Zaczynamy od pokazów online filmów pełnometrażowych, które przy ograniczonych możliwościach podróżowania będą oknem dla świat dla widza. Historie młodych osób z różnych krajów świata, pogrupowaliśmy w sekcje:
KINOTRAMPKOWE PEREŁKI – czyli najlepsze filmy pełnometrażowe dla dzieci (od 3 roku życia) i młodzieży, które zachwycały podczas poprzednich siedmiu edycji festiwalu;
KONKURS PEŁNOMETRAŻOWYCH FILMÓW DLA DZIECI – tradycyjnie odbędzie się konkurs filmów specjalnie wyselekcjonowanych z festiwali na całym świecie w 2019 i 2020 roku. Jest w nich dużo słońca, wakacyjnej przygody i dylematów, które przynieść może tylko lato;
KONKURS PEŁNOMETRAŻOWYCH FILMÓW DLA MŁODZIEŻY – w tym roku o wyborze filmów do konkursu decydowała Młodzieżowa Grupa Programowa złożona z licealistów z I SLO Bednarska.

PAŹDZIERNIK – KRÓTKIE HISTORIE
Październik to miesiąc krótkich historii. Czekają na Was najlepsze krótkie metraże z ostatnich lat oraz dwa konkursy filmów krótkometrażowych dla dzieci i młodzieży.
O nagrodach dla twórców zadecyduje jury dziecięce i młodzieżowe.
Spośród bohaterów krótkich historii publiczność wybierze swojego ulubionego reprezentanta, który mógłby stać się rzecznikiem młodych ludzi.
Na widzów będą czekać ćwiczenia, proste warsztaty i gry połączone z tematami filmów, a także spotkania z twórcami.
Będziecie mogli nas oglądać w szkole lub w domu, wszystko w wersji online.


GRUDZIEŃ – KIDS MEDIALAB
W grudniu skręcamy w boczną uliczkę od filmu w stronę nowych mediów i technologii. Zaprosimy Was do udziału w wystawie online, na której zaprezentujemy aplikacje, gry, projekty VR (wirtualnej rzeczywistości) i AR (rozszerzonej rzeczywistości). Tym razem nie tylko oglądanie, ale też doświadczanie, dotykanie, poruszanie się i zanurzanie w zabawie, ale też refleksji. Zaprosimy Was do eksperymentowania w pierwszym w Polsce KIDS MEDIALAB.


ZAANGAŻOWANIE MŁODYCH W TWORZENIE FESTIWALU
Jak co roku w szerokim zakresie współpracujemy z młodymi, którzy angażują się w powstawanie festiwalu, są to m. in.:
Młodzieżowa Grupa Programowa – 7 osób, które w ciągu miesiąca zobaczyło 16 filmów. To ich wybory zobaczycie w Konkursie Filmów Młodzieżowych;
Jury Dziecięce;
Jury Młodzieżowe;
Młodzieżowe Studio Festiwalowe – większość materiałów publicystycznych dotyczących filmów i festiwalowych zdarzeń przygotowują zgrupowani w studio młodzi dziennikarze.

UWAGA, trwają zgłoszenia do Jury dziecięcego, młodzieżowego oraz rodziców i opiekunów!

Dziecięce Jury w wieku 11-13 lat (Konkurs Pełnometrażowych Filmów Dziecięcych) https://bit.ly/Jury_Dzieci_Gdansk.

Młodzieżowe Jury powyżej 14 roku życia (Konkurs Pełnometrażowych Filmów Młodzieżowych) https://bit.ly/Jury_Mlodziez_Gdansk.  

Rodzice (kategoria wiekowa każda) – bycie członkiem lub członkinią składu jurorskiego. To okazja, by głośno wypowiedzieć swoje zdanie na temat współczesnego filmu dla młodego widza oraz wpłynąć na kształt kina, które trafia do naszych dzieci. Jury wybiera najlepszy film pokoleniowy z konkursu Pełnometrażowych Filmów Dziecięcych. Formularz zgłoszeniowy: https://bit.ly/Jury_Rodzice_Gdansk.


Tegoroczne oglądanie filmów to równocześnie trwające dwa wydarzenia festiwalowe: 8. Kino w Trampkach w Warszawie oraz 2. Kino w Trampkach w Gdańsku. Młodzież z obu miast współtworzy i angażuje się w powstanie festiwali.

Więcej o festiwalu na: kinowtrampkach.pl

Kontakt dla mediów:
Tomasz Zawadzki – pr@kinowtrampkach.pl, tel. 503 398 780