– Szósta edycja Festiwalu Europejski Poeta Wolności to święto poezji i jej twórców. W tym roku na żywo spotkamy się jedynie z laureatkami Nagrody Literackiej Miasta Gdańska, Sinéad Morrissey i jej tłumaczką, Magdą Heydel. Sylwetki pozostałych nominowanych przybliżymy podczas gali wręczenia Nagrody. Formą wspólnego zaproszenia do przeżywania i wkroczenia w świat sztuki w tym roku będzie interpretacja muzyczna dzieła Olgi Tokarczuk na podstawie powieści „Anna In w grobowcach świata” w kompozycji Aleksandra Nowaka. Zapraszamy również na otwarte, plenerowe spotkanie z laureatkami Nagrody, 1 września, o godz. 19:00 na rogu ulic Straganiarskiej i Lawendowej – mówi Aleksandra Szymańska z Instytutu Kultury Miejskiej.
Europejską Poetką Wolności 2020 została irlandzka autorka Sinéad Morrissey uhonorowana za zbiór wierszy „O równowadze” w tłumaczeniu Magdy Heydel. Tom to opowieść o nieoczywistej równowadze świata, zarówno tego obserwowanego, jak i tego intymnego – kobiecego.
– Wiersze Morrissey mówią jednocześnie lirycznie i dyskursywnie. To książka konsekwentna i spójna w niemal surrealnym bogactwie swych obrazów. Jury Nagrody doceniło sposób, w jaki poetka podróżuje między różnymi kulturami, jej imponującą wiedzę o świecie oraz umiejętność mówienia językami różnych form poetyckich, w których pobrzmiewa zarówno fascynacja wyobraźnią ludową, jak i nowoczesną nauką – dodaje Aleksandra Szymańska.
W stylistykę i rozważania wierszy Morrissey wpisuje się skomponowana przez Aleksandra Nowaka w 2018 r. opera „ahat-ilī – siostra bogów. Powstała do libretta Olgi Tokarczuk na podstawie powieści polskiej noblistki „Anna In w grobowcach świata”. Opowieść interpretuje na nowo jeden z najstarszych mitów – historię o zejściu do podziemi, o stoczonej tam walce oraz o konsekwencjach tych wydarzeń. Opera zostanie przedstawiona w wersji koncertowej.
– Bohaterami opowieści są postacie boskie, ludzkie i demoniczne, kierowane różnymi tajemniczymi siłami, splecione ze sobą siecią fatalnych relacji. Postacią główną jest nie bóg, lecz, odwrotnie niż w oryginalnym micie, człowiek, usiłujący odnaleźć swoje miejsce w świecie rządzonym przez bogów, zrozumieć i uratować go przed zgotowaną przez istoty wyższe katastrofą. Ostateczną ofiarę, by zachować boski porządek, ponosi człowiek – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.
Na scenie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej wystąpią uznani polscy artyści. W rolę tytułową Ninszubur wcieli się Urszula Kryger. Joanna Freszel wystąpi jako bogini życia Inanna, Ewa Biegas jako siostra Inanny, bogini śmierci Ereszkigal, a Jan Jakub Monowid jako kochanek Inanny, Dumuzi. Sebastian Szumski, Bartłomiej Misiuda i Szymon Kobyliński to w operze bogowie-ojcowie. Towarzyszyć im będzie, przygotowany przez Annę Szostak-Myrczek, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia w rolach tłumu ludzi i demonów oraz AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia.
Bilety na koncert będzie można nabyć od czwartku, 13 sierpnia br. Do otwartej sprzedaży w dwóch turach trafi limitowana pula biletów w cenie 99 zł. Zakup obu będzie możliwy przez system ticketmaster.pl oraz w kasach Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.
Do każdego biletu będzie dołączony formularz z danymi osobowymi i kontaktowymi, który trzeba będzie obowiązkowo wypełnić i przekazać organizatorom przed rozpoczęciem Gali na adres rezerwacje.wydarzenia@muzeumgdansk.pl.
– W związku z wymogami reżimu sanitarnego prosimy o przybycie na minimum 20 minut przed rozpoczęciem Gali. Poza obowiązkową dezynfekcją rąk gorąco zachęcamy do noszenia maseczek ochronnych – jeśli nie w trosce o swoje zdrowie, to z troski o innych uczestników wydarzenia. W zależności od wykupionego miejsca ich posiadacze będą mogli wejść przez określone drzwi. W dniu koncertu nie będą czynne również szatnie. Swoje rzeczy będzie można położyć obok – na wolnym miejscu, które będzie oddzielało nas od drugiej osoby – mówi Andrzej Gierszewski z Muzeum Gdańska.
Organizatorami Gali Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności 2020 oraz koncertu operowego są Instytut Kultury Miejskiej oraz Muzeum Gdańska.
Kiedy: 31 sierpnia (poniedziałek) 2020 r., godz. 19:00-22:00
Gdzie: Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, ul. Ołowianka 1
Bilety: bilety w cenie 99 zł, od 13 sierpnia 2020 na ticketmaster.pl oraz w kasach Polskiej Filharmonii Bałtyckiej do wyczerpania puli biletów
Uwagi: na sali koncertowej obowiązuje reżim sanitarny i określona organizacja ruchu. W dniu koncertu uczestnicy gali oraz koncertu zobligowani są do wypełnienia i pozostawienia danych osobowych oraz kontaktowych załączonych do zakupionego biletu, a także posiadania środków ochrony osobistej (maseczek); szatnie będą nieczynne; przybycie na minimum 20 minut przed rozpoczęciem gali.
W dniu koncertu uczestnicy są proszeni o stosowanie się do zasad następującej organizacji ruchu. Widzowie w sekcji A1-A3 proszeni są o wejście przez wejście główne strony placu, sekcji B poprzez wejście D (od strony Hotelu Królewski), zaś sekcji C poprzez wejście B od strony nabrzeża i parkingu przy kładce.
Kiedy: 1 września (wtorek) 2020 r., godz. 19:00-20.00
Gdzie: Gdańsk, Główne Miasto, róg ulic Straganiarskiej i Lawendowej
Wstęp: bezpłatny
Uwagi: obowiązują maseczki oraz zachowanie dystansu społecznego