Jeszcze przez cały wrzesień alternatywnymi szlakami, zaułkami, podwórkami, ścieżkami między kamienicami lub blokami – będą oprowadzać Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki, mieszkańcy Gdańska, miłośnicy dzielnic. Kilka razy w tygodniu zabierają chętnych na bezpłatne spacery po Kolekcji Malarstwa Monumentalnego na Zaspie, Biskupiej Górce, Dolnym Mieście, Nowym Porcie, Oruni, Oliwie i Wyspie Sobieszewskiej. Obowiązują zapisy: www.ikm.gda.pl/zapisy

– W związku z dużym zainteresowaniem spacerami latem i koniecznością ograniczania na nich liczby osób ze względu na stan zagrożenia epidemicznego, przedłużamy spacery z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami do końca września. Wycieczki są świetną okazją do poznanie miasta od innej strony, popołudniowe wyjście w ciągu tygodnia, czy weekendowy spacer z rodziną. Lokalni Przewodnicy zawracają uwagę na detale architektoniczne, opowiadają osobiste historie, przypominają ważne dla dzielnicy postacie. Każdy spacer jest inny, każda historia, autorsko opowiedziana. Nie ma dwóch tych samych wycieczek – opowiada Barbara Sroka z Instytutu Kultury Miejskiej. 

Gdańskie dzielnice. Ich historie i tajemnice 

Blokowisko na Zaspie-Młyniec należy do jednych z najbardziej znanych osiedli w Europie. Nie tylko z powodu swoich założeń urbanistycznych, czy historii związanej z działającym do 1974 roku lotniskiem. Na szczytowych ścianach bloków znajdują się wielkoformatowe murale. 60 prac tworzy Kolekcję Malarstwa Monumentalnego na Zaspie.

Biskupia Górka jest jedną z niewielu dzielnic, które uniknęły zniszczeń wojennych. Styl miejskiej zabudowy oddaje charakter dawnego Gdańska. Interesujące detale architektoniczne, pozostałości po gazowym oświetleniu ulic, oryginalna stolarka okienna, unikatowe klatki schodowe przedwojennych kamienic – to wszystko sprawia, że spacer po uliczkach Biskupiej Górki staje się podróżą w czasie. W ramach święta ulicy Biskupiej, 6 września, odbędzie się także dodatkowy spacer z Magdą Kamrowską, Lokalną Przewodniczką po dzielnicy. 

Dolne Miasto zmienia się co roku. Powstają nowe budynki lub rewitalizowane są kolejne kamienice. Zielone tereny Opływu Motławy dają wytchnienie przy upale i są miejscem na pikniki po rowerowych przejażdżkach. Jak dzielnica wyglądała w średniowieczu i dlaczego nazywana była Świńskimi Łąkami? Jak z miejsca, w którym odpoczywali bogaci mieszczanie (m.in. rodzina Uphagenów) zmieniła się w dzielnicę fabryk: tytoniu, alkoholu, skór…? 

Nowym Porcie poczujemy portowy klimat Gdańska. Kanałem Martwej Wisły wpływają kontenerowce lub wycieczkowce, które wciąż odzywają się na Zakręcie Pięciu Gwizdków. Klimatyczna zajezdnia tramwajowa i pobliski, nieistniejący już, cmentarz ewangelicki przypominają o przeszłości dzielnicy. Kiedyś istniał tu browar, obecnie – wciąż działają elewatory zbożowe. Podczas spacerów poznajemy historię strajku dokerów, a także opowieści o cinkciarzach i portowych „mewkach”. Obowiązkowym przystankiem jest zabytkowa latarnia morska! 

Anegdoty o „wesołym konduktorze” Antonim Turzyńskim, który umilał czas podróżnym swoimi radosnymi wierszykami, opowieści o najstarszym zakładzie fryzjerskim na Oruni we wnętrzach, którego do dzisiaj zachowały się oryginalne meble, fotele i lustra czy historie o Bałtyckiej Syrenie i legendy Parku Oruńskiego, czy wspomnienie kultowego kina „Kosmos”. Między innymi takie opowieści możemy usłyszeć od Lokalnych Przewodników i Przewodniczek na Oruni. 

Oliwa jest piękną i nowoczesną, a jednocześnie szlachetnie starą dzielnicą Gdańska, w której w magiczny sposób współistnieją natura i kultura. Wszędzie wokoło w kamienicach, zabytkach, na klimatycznych uliczkach, w szemrzących wodach potoku Oliwskiego, na wysokich wzgórzach i w cichych dolinach, zapisana jest długa i ciekawa historia. Przejdź się z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami Drogą do wieczności, posłuchaj o wybitnych mieszkańcach. Daj się uwieść nastrojom Ludolfiny. Odkryj miejsca do zachwytu i zadumy. Dodatkowe spacery po Oliwie z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami odbędą się 12 września w ramach „Viva Oliwa” – szczegóły u organizatora, na stronie Wspólnoty Gdańskiej: https://www.wspolnotagdanska.pl/

31 marca 1895 r. o godz. 15.45 nadprezydent prowincji Prusy Zachodnie Gustav von Gossler uroczyście otworzył wielkie dzieło myśli hydrotechnicznej, jakim był 7 km Przekop Wisły. W ten sposób powstała trzecia pod względem wielkości wyspa polskiego wybrzeża – Wyspa Sobieszewska. Miejsce niezwykłe i nadal tajemnicze. W XX-leciu międzywojennym znajdował się tu port dla hydroplanów, w latach 50. tych XX w. wyłowiono w jej okolicach olbrzymią czaszkę finwala, 2004 r. największy jak dotąd na świecie okaz bursztynu ozdobiony pąklami. Na jej obszarze znajdują się rezerwaty przyrody: Mewia Łacha i Ptasi Raj. Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki oprowadzają trzema trasami: po Górkach Wschodnich, Centrum Sobieszewa oraz Świbnie i okolicy. 

Instytut Kultury Miejskiej zaprasza również na spacery po Stoczni Gdańskiej szlakami kobiet. Zapisy również na stronie: www.ikm.gda.pl/zapisy

Zapraszamy do obserwowania i komentowania:

Facebook IKM: https://www.facebook.com/IKMgdansk/
Instagram IKM: https://www.instagram.com/ikm_gdansk/
Strona internetowa IKM: www.ikm.gda.pl.

Patroni medialni: Poznaj Świat, Radio Gdańsk, Trójmiasto.pl, Gazeta Wyborcza 

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki to entuzjaści dzielnic, lokalni znawcy historii i dziejów miejsc, z którymi związane są ich dziecięce i dorosłe wspomnienia. Latem bezpłatnie oprowadzają mieszkańców Trójmiasta i turystów alternatywnymi, miejskimi szlakami – po Kolekcji Malarstwa Monumentalnego na Zaspie, Dolnym Mieście, Biskupiej Górce, Nowym Porcie, Oruni, Oliwie i Wyspie Sobieszewskiej. Więcej informacji:  http://ikm.gda.pl/lokalniprzewodnicy.