We wrześniu, październiku i listopadzie Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na specjalne, tematyczne spacery i spotkania Lokalnych Przewodników i Przewodniczek w gdańskich dzielnicach. Odkryjemy uroki kurortu jakim była kiedyś Wyspa Sobieszewska spacerując szlakiem dawnych pensjonatów i restauracji, poznamy falowiec w Nowym Porcie od A do E, zwrócimy uwagę na architekturę Dolnego Miasta, poszukamy literackich śladów na Biskupiej Górce, poznamy legendy Oliwy, powspominamy z dawnymi pracownikami telewizję Sky Orunia. To nie wszystko! Pełen program wydarzeń znajduje się na www.ikm.gda.pl. Obowiązują zapisy i każde spotkanie organizowane jest zgodnie z zasadami reżimu sanitarnego. 

– Program dodatkowych tematycznych spacerów i spotkań, w zwykłych warunkach, zrealizowany byłby wiosną i przygotowywał Lokalnych Przewodników i Przewodniczki do nowego sezonu. Nic straconego, korzystając z możliwości organizowania wydarzeń na świeżym powietrzu oraz wykładów i spotkań w przestronnych pomieszczeniach do połowy listopada poznamy kolejne dzielnicowe tajemnice Biskupiej Górki, Dolnego Miasta, Nowego Portu, Oruni, Oliwy i Wyspy Sobieszewskiej. 

– mówi Barbara Sroka z Instytutu Kultury Miejskiej.

Na wszystkie spacery i spotkania obowiązują zapisy przez stronę www.ikm.gda.pl/zapisy lub telefoniczne 664 976 052 w godz. 14.00 – 18.00. Miejsca startu spacerów podawane są po zapisaniu się na spotkanie. Obowiązują limity miejsc.

Gdańsk, ul. Wyzwolenia. Widok z 11 piętra falowca w Nowym Porcie

Program jesiennych spotkań i spacerów Lokalnych Przewodników i Przewodniczek w dzielnicach Gdańska 

Uzupełniony program spotkań i spacerów po Biskupiej Górce dostępny będzie od 21 września na www.ikm.gda.pl

WYSPA SOBIESZEWSKA

 • 19 września, sobota, godz. 12.00 Spacerszlakiem przedwojennych restauracji i pensjonatów w Sobieszewie, prowadzenie: Bartosz Gast.
 • 26 września, sobota godz. 10.00 Spacer: Czynna ochrona ptaków na polskim wybrzeżu, prowadzenie: Magdalena Dziermańska.
 • 3 października, sobota godz. 10.00 Spacer: Niewidzialna architektura. Ptasie kolizje podczas ptasich wędrówek,prowadzenie:Lucyna Pilacka. 

NOWY PORT

 • 20 września, niedziela, godz. 12.00 Spacer rowerowy po Nowym Porcie, prowadzenie: Alicja Łaniewska, Wojciech Kowalski, Katarzyna Werner.
 • 10 października, sobota, godz. 12.00 Spacer: Port Gdański – historia, bieżąca działalność, prowadzenie: Marcin Tymiński.
 • 17 października, sobota, godz. 17.00 Spacer: Falowiec w Nowym Porcie od A do E, prowadzenie: Katarzyna Werner.
 • 4 listopada, środa, godz. 17.30 Rodzaje i budowa statków, prowadzenie: Patrycja Kruk (wykład).
 • 18 listopada, środa, godz. 17.30 Wypadki i zbrodnie w Nowym Porcie – wycinki w archiwalnej prasie przed 1939 r., prowadzenie: Ryszard Kopittke (wykład). 

ORUNIA

 • 27 września, niedziela, godz. 11.00 Historia i legendy Parku Oruńskiego im. Emilii Hoene – spacer dla rodzin z dziećmi, prowadzenie: Anna Wesołowska-Owczarska, Lucyna Korytowska, Aleksandra Abakanowicz.
 • 30 września, środa 18.00 Orunia słodko gorzka – dzielnica jako inspiracja działań twórczych, Elżbieta Benkowska w rozmowie z Aleksandrą Abakanowicz.
 • 7 października, środa 18.00 Piraci z Oruni – spotkanie z dawnymi pracownikami telewizji Sky Orunia. Rozmawiają Monika Jarząbek i Aleksandra Abakanowicz.

DOLNE MIASTO

 • 1 października, czwartek, godz. 16:30 Spacer: Przyroda Dolnego Miasta prowadzenie Michał Buliński
 • 3 października, sobota, godz. 15.00 Wybrane zagadnienia z dziejów świątyni przy ul. Łąkowej na podstawie zachowanej dokumentacji archiwalnej i fotograficznej, prowadzenie: Anna Dymek (wykład).
 • 8 października, czwartek, godz. 17.00 Spacer: Ukryta architektura Dolnego Miasta, prowadzenie: Marek Z. Barański. 

BISKUPIA GÓRKA

 • 10 października, sobota 12.00 Spacer: Literacka Biskupia Górka na podstawie książek Brunona Zwarry, Emmy Popik, Pawła Huellego i Güntera Grassa, prowadzenie: Hanna Czaja.

OLIWA

 • 19 października, poniedziałek 18.00 Powojenne zakłady produkcyjne na terenie Oliwy, prowadzenie: Sławomir Rut (wykład).
 • 22 października, czwartek 17.00 Legendy oliwskie, prowadzenie: Andrzej Januszajtis (wykład online).26 października, poniedziałek 18.00 Ogniem i żelazem, czyli konflikty i wojny w historii Oliwy, prowadzenie: Marcin Szumny (wykład).

ZASPA

 • 26 września, sobota godz. 10.00 Murale na rowerze, prowadzenie: Jarek Orłowski (spacer)
 • 3 października, sobota godz. 10.00 Murale w obiektywie, prowadzenie: Jarek Orłowski

Na wszystkie spotkania stacjonarne i spacery obowiązują zapisy. Liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy przez formularz dostępny na stronie www.ikm.gda.pl/zapisy lub telefonicznie 664976052 lub w siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej przy ul. Długi Targ 39/40 w godz. 14.00-18.00.

Przypominamy, że dla wspólnego bezpieczeństwa w związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną uczestnicy spotkań i spacerów zobowiązani są do zasłaniania ust i nosa oraz przestrzegania dystansu społecznego – odległość co najmniej 1,5 m. Szczegółowy regulamin spacerów dostępny na: www.ikm.gda.pl/zapisy oraz w siedzibie IKM, spotkań – w miejscach prelekcji.