8 października w Gdańsku miński zespół NaviBand zagra koncert akustyczny, podczas którego usłyszymy utwory będące głosem trwających na Białorusi protestów. NaviBand to zespół dobrze znany i bardzo lubiany na Białorusi. Założyła go para muzyków, Artem Łukjanenko i Ksenia Żuk. Gatunkowo twórczość duetu określa się jako indie-pop i folk-rock – artyści inspirują się białoruską muzyką i tradycją ludową. Wydarzenie odbędzie się w klubie Drizzly Grizzly. Wstęp biletowany, liczba miejsc jest ograniczona.  

– Nie bądźmy obojętni wobec niesprawiedliwości, która dzieje się na Białorusi, wspierajmy białoruskich artystów, podtrzymujmy ducha walki i działajmy na rzecz popularyzacji pięknego języka białoruskiego – taka jest myśl przewodnia koncertu, który odbędzie się na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej i rozpocznie cykl wydarzeń, mających na celu wsparcie Białorusinów i Białorusinek w tym trudnym czasie – mówi Nadzieja Wiarabouskaja.  

Organizacja koncertu to także wsparcie dwójki artystów na emigracji w trudnej sytuacji materialnej. Występując otrzymują wynagrodzenie, które pozwoli im w najbliższych miesiącach zostać w Polsce. Dochód z biletów zostanie przekazany rodzinom, które zmuszone zostały do ucieczki z Białorusi i obecnie znajdują się w obozie dla uchodźców na terenie Polski. 

Jedną z misji zespołu jest popularyzacja języka białoruskiego, który od 26 lat jest celowo marginalizowany przez władze. Artem i Ksenia to jedni z niewielu artystów, którzy używają w swojej twórczości ojczystego języka. Nie jest to oczywistym wyborem w kraju, gdzie od dekady funkcjonuje tzw. czarna lista muzyków, którzy tworzą w języku białoruskim i wypowiadają się przeciwko prezydentowi.  

W 2017 roku NaviBand był oficjalnym przedstawicielem Białorusi na Konkursie Piosenki Eurowizji – podczas swojego występu w Kijowie zespół wykonał piosenkę w języku białoruskim, co zdarzyło się po raz pierwszy w historii udziału państwa w tym konkursie. Występ zapewnił grupie szacunek białoruskiej publiczności i uznanie wśród ukraińskich słuchaczy.  

Naviband jest wyjątkowym zespołem dla Białorusinów. Muzycy bardzo szybko zdobyli sympatię szerokiej publiczności – na ich koncertach spotykali się słuchacze o różnych poglądach, byli wśród nich opozycjoniści, osoby neutralne wobec władzy, jak i ci, którzy uważali, że w przedłużającej się prezydenturze Łukaszenki nie ma nic złego. Sfałszowane wyniki wyborów i niezwykłe okrucieństwo białoruskich służb mundurowych w ostatnich tygodniach zatarły podziały między Białorusinami. Artem i Ksenia stanęli po stronie walczącego o wolność narodu i dołączyli do grona artystów, których twórczość stała się głosem protestów. Teraz muzycy są w Polsce, gdzie mogą na nowo opowiadać swoją historię i dzielić się doświadczeniem bez obaw o własne bezpieczeństwo i wolność. 

Przez 7 lat istnienia muzycy NaviBand wydali 5 albumów studyjnych oraz wielokrotnie występowali w Polsce (Halfway Festival, Basowiszcza, Jesień Bardów), Czechach, na Łotwie, Ukrainie oraz w innych krajach Europy. W 2019 roku razem z Grzegorzem Hyżym śpiewali na Europejskim Stadionie Kultury, a jako wybitni przedstawiciele Białorusi wielokrotnie brali udział w festiwalach białoruskiej diaspory. 

Bilety w cenie 20 zł do nabycia drogą elektroniczną: https://app.evenea.pl/event/navibandgdansk.  

Liczba biletów jest ograniczona do 50 z związku z obostrzeniami związanymi z organizacją wydarzeń w trakcie COVID-19. Koncert będzie również transmitowany online. 

Naviband: 

https://www.instagram.com/naviband/

Organizatorzy: 

Urząd Miejski w Gdańsku 
Instytut Kultury Miejskiej 

Współpraca: 

Oliwski Ratusz Kultury 
Europejskie Centrum Solidarności 
Białorusini i Białorusinki Trójmiasta