W 2020 roku Festiwal Literatury dla Dzieci pod hasłem „Halo, Tu Ziemia!” odbędzie się w formie hybrydowej. Między 13 a 17 października w Instytucie Kultury Miejskiej odbędą się spotkania dla ograniczonej liczby uczestników, które jednocześnie będą streamowane online: https://live.evenea.com/fldd-gdansk. Fundacja Burza Mózgów i Instytut Kultury Miejskiej zapraszają na literacką przygodę! 

– Każdego roku szykujemy dla uczestników festiwalu program pełen literackich wrażeń. Przeżycia niepowtarzalne i zapadające w pamięć to nasza wizytówka. Niesieni falą licznych wyrazów sympatii, rok w rok, uruchamiamy wszystkie pokłady kreatywności i zapraszamy na wydarzenia festiwalowe. W trudnym dla wszystkich organizatorów wydarzeń kulturalnych roku 2020 również nie poddajemy się i z hybrydowo organizujemy już szóstą edycję Festiwalu Literatury dla Dzieci w Gdańsku.

– mówi Łukasz Dębski z Fundacji Burza Mózgów

Program Festiwalu Literatury dla Dzieci 2020, „Halo, Tu Ziemia!”. Gdańsk, 13 – 17 października 2020.

Wszystkie wydarzenia odbywają się w Instytucie Kultury Miejskiej przy ograniczonej liczbie publiczności i zachowaniu wytycznych dotyczących reżimu sanitarnego. Rejestracja na wydarzenie została zakończona. Zapraszamy do śledzenia spotkań i wydarzeń online: https://live.evenea.com/fldd-gdansk

13 października, wtorek. Inauguracja Festiwalu Literatury dla Dzieci w Gdańsku 18:00 Dzikie melodie – Olo Walicki gra Dana Browna. Spotkanie z artystą wokół książki „Symfonia zwierząt”. 

W naturze nigdy nie jest cicho! Zwierzęta porozumiewają się między sobą, wydając przy tym przeróżne dźwięki. Czy dałoby się je przełożyć na głos instrumentów? Dan Brown, znany dotychczas przede wszystkim jako autor książek dla dorosłych (Kod da Vinci, Inferno) udowodnił, że jest to możliwe. Jego najnowsza propozycja dla dzieci, Symfonia zwierząt, to zbiór wierszyków, którym towarzyszą niezwykłe, skomponowane przez pisarza(!) melodie. Na inauguracji tegorocznego Festiwalu głosy zwierząt usłyszymy również w wersji koncertowej – zagra je we własnej aranżacji Olo Walicki, kontrabasista, kompozytor i producent muzyczny. 

14 października, środa 

10:00-11:00 – Atlantyckie opowieści – spotkanie z Aleksandrem Dobą. 

Przepłynąć ocean – to brzmi jak długa podróż statkiem w otoczeniu profesjonalnej załogi. A jeśli spróbuje się to zrobić… kajakiem? I to samotnie?! Takiego właśnie niezwykłego wyczynu dokonał Aleksander Doba – polski podróżnik i kajakarz. O jego wyprawach możemy przeczytać w książce Doba na oceanie autorstwa Agaty Loth-Ignaciuk. Zapraszamy na spotkanie z jej głównym bohaterem. Aleksander Doba ma dla Was tysiące morskich (i nie tylko) opowieści! 

11:30-12:30 – Mały poradnik zwyciężania – spotkanie z Elżbietą Pałasz. 

Choć Elżbieta Pałasz nie uczestniczyła w żadnej historycznej bitwie, jej wiedza na temat zwycięskich potyczek Polaków jest naprawdę imponująca! W książce Jak zwyciężać mamy! Wielkie i małe bitwy Polaków czytelnik znajdzie zbiór fascynujących opowieści z historii Polski i pozna ciekawostki, których próżno szukać w szkolnych podręcznikach. Wszyscy uczyliśmy się o bataliach toczonych przez Polaków, ale rzadko kiedy w taki sposób! Spotkanie z autorką to będzie cenna lekcja – nie tylko historii. 15 października, czwartek 

12:00-13:00 – Trochę bajki, a trochę… – spotkanie z Katarzyną Maziarz. 

Postacie historyczne często wydają się dalekie i obce. Możemy je bliżej poznać głównie dzięki książkom – taką właśnie lekturą są Trochębajki o Stanisławie Wyspiańskim Katarzyny Maziarz. W Trochębajkach… nie znajdziemy nudnych, suchych faktów: wyobraźnia miesza się tam z rzeczywistością – zupełnie jak w twórczości autora Wesela! Początek XX wieku, świat krakowskiej cyganerii, piękny krajobraz polskiej wsi i niezwykły artysta jako główny bohater to doskonały przepis na interesującą książkę. Co o Trochębajkach… może opowiedzieć nam autorka? Przekonajmy się! 

16 października, piątek 10:00-11:00 – Jej wysokość Basia! – spotkanie z Zofią Stanecką. 

Co jest błahe, a co ważne? Co trudne, a co łatwe? Dorosłym często wydaje się, że znają odpowiedzi na te pytania, ale co na to dzieci? Zapraszamy na spotkanie dla małych i dużych z Zofią Stanecką, autorką bestsellerowej serii książek o Basi, królowej serc polskich przedszkolaków. Codzienne perypetie zwariowanej rodziny przybliżają zjawiska i uczucia, z poznawaniem których dzieci mierzą się na co dzień, zaś dorosłym pozwalają spojrzeć na świat z nieco innej perspektywy – z perspektywy dziecka. 

17 października, sobota 11:30-12:30 – Niesamowici niepełnoletni! – spotkanie z Justyną Suchecką. 

Od jakiego wieku oficjalnie można zacząć zmieniać świat? Okazuje się, że od całkiem wczesnego dzieciństwa! Młodzież nieraz potrafi zadziwić dorosłych kreatywnością, odwagą czy pasją. Poznajmy niezwykłe historie młodocianych wynalazców, aktywistów, naukowców i artystów – to ogromna dawka inspiracji, która do działania zmotywuje każdego – nawet tych, który szkołę ma już dawno za sobą. 

14:30-15:30 – Osiemnastka Pana Kuleczki! – impreza urodzinowa Pana Kuleczki z Wojciechem Widłakiem. 

Vivat Pan Kuleczka! W tym roku ulubieniec dzieci wreszcie osiągnie pełnoletność. Jak zamierzamy uczcić jego osiemnaste urodziny? Z całą pewnością HUCZNIE. Nie zabraknie balonów i confetti, a imprezę uświetni swoją obecnością Wojciech Widłak we własnej osobie! Będziecie mieli okazję posłuchać wspomnień o szczenięcych latach Pana Kuleczki, przekonać się, czy był grzecznym dzieckiem i jak wyglądał w niemowlęctwie. Każdy uczestnik będzie też mógł przygotować dla Pana Kuleczki 18-tkową laurkę – gwarantujemy, że wszystkie trafią do rąk własnych solenizanta! 

Dodatkowo, Festiwalowi Literatury dla Dzieci w Gdańsku towarzyszą twórcze warsztaty: Sekretne życie skarpetek – warsztaty ilustratorskie z Danielem de Latourem, Majsterkowanie dla językoznawców – warsztaty ilustratorskie z Joanną Rusinek, Przelot przez 6 kontynentów – warsztaty latawcowe. Obowiązywała wcześniejsza rejestracja. 

Organizator: Fundacja Burza Mózgów 

Współorganizatorzy: Instytut Kultury Miejskiej, Miasto Gdańsk www.facebook.com/FestiwalLiteraturyDlaDzieci.