W maseczkach, przyłbicach i z zachowaniem dystansu społecznego w sezonie letnim 2020 oprowadzali po Zaspie, Biskupiej Górce, Dolnym Mieście, Nowym Porcie, Oruni, Oliwie i Wyspie Sobieszewskiej Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki, a szlakami kobiet po Stoczni Gdańskiej przewodniczki Metropolitanki. W spacerach, w których wprowadzono zapisy i ograniczenie liczby uczestników, wzięło udział łącznie 6 435 osób.

– Lato 2020 roku było wyzwaniem dla wszystkich organizatorów wydarzeń kulturalnych. Pamiętając o wspólnym bezpieczeństwie wprowadziliśmy obowiązkowe zapisy i limit miejsc na każdym spacerze-. Kameralne wędrówki z lokalnymi przewodnikami i przewodniczkami po dzielnicach Gdańska były jedną z ciekawszych form spędzenia czasu w Gdańsku tego lata, zarówno dla mieszkańców, którzy ze względów bezpieczeństwa unikali wyjazdów, jak i turystów, którzy szukali sposobu na poznanie naszego miasta poza utartymi szlakami– mówi Barbara Sroka z Instytutu Kultury Miejskiej. 

W Oliwie, która zachwyca architekturą i klimatycznymi uliczkami, a także leśnymi wzgórzami i cichymi dolinami odbyło się 40 spacerów. Wzięło w nich udział 1089 osób. 

Na Wyspie Sobieszewskiej, gdzie możemy wybrać się na wędrówkę po okolicach Górek Wschodnich, centrum Sobieszewa lub portu Świbnie odbyły się 34 spacery, w których uczestniczyło 465 osób

Po Nowym Porcie – dzielnicy położonej nad kanałem Martwej Wisły, gdzie wciąż statki odzywają się na Zakręcie Pięciu Gwizdków w 33 spacerach wzięło udział 561 osób. 

Park pełen legend i kamienice pełne historii – to położona blisko centrum Gdańska Orunia. Odbyło się tu 27 spacerów dla łącznie 412 uczestników. 

Kolekcja Malarstwa Monumentalnego na Zaspie, od której w 2011 roku zaczęły się spacery Lokalnych Przewodników i Przewodniczek przyciągnęła 624 osoby, które wzięły udział w 40 spacerach

Biskupia Górka, gdzie wciąż czuć przedwojenny klimat Gdańska, znajdują się interesujące detale architektoniczne, pozostałości po gazowym oświetleniu ulic, oryginalna stolarka okienna czy unikatowe klatki schodowe przyciągnęła 928 osób, które wzięły udział w 39 spacerach

Dolne Miasto zielonymi terenami Opływu Motławy i śladami dawnej działalności fabryk i wysokimi kamienicami było jeszcze popularniejsze. Na alternatywną wędrówkę po tej dzielnicy zdecydowało się 981 osób w trakcie 39 spacerów.

Z Metropolitanką Szlakami Kobiet po Stoczni Gdańskiej spacerowało 1375 osób podczas 49 spacerów. W tym, już w trakcie kursu przewodnickiego „Metropolitanka-witamy”, odbyło się 8 spacerów w języku rosyjskim i ukraińskim dla 130 osób. Najbliższe spacery w języku rosyjskim i ukraińskim zaplanowane są 17 i 18 października. Obowiązują zapisy: http://ikm.gda.pl/zapisy

Stocznię Gdańską Szlakami Kobiet możemy zwiedzać też indywidualnie, z aplikacją Stocznia Jest Kobietą. Można w niej usłyszeć, między innymi, głos Aliny Pienkowskiej, fragmenty reportażu o pracy kobiet w Stoczni Gdańskiej z 1968 roku, archiwalne zdjęcia nieistniejących już budynków, zdjęcie Ewy Zygmunt (wtedy Goluch) przy stole kreślarskim, czy przeczytać o tym, jak zmieniało się zatrudnianie kobiet w Stoczni od 1945 do 1996 roku. Link do pobrania aplikacji.

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki to entuzjaści dzielnic, lokalni znawcy historii i dziejów miejsc, z którymi związane są ich dziecięce i dorosłe wspomnienia. Latem bezpłatnie oprowadzają mieszkańców Trójmiasta i turystów alternatywnymi, miejskimi szlakami – po Kolekcji Malarstwa Monumentalnego na Zaspie, Dolnym Mieście, Biskupiej Górce, Nowym Porcie, Oruni, Oliwie i Wyspie Sobieszewskiej. Więcej informacji:  http://ikm.gda.pl/lokalniprzewodnicy

Organizator: Miasto Gdańsk, Instytut Kultury Miejskiej

Partnerzy: Stowarzyszenie Biskupia Górka, Stowarzyszenie Opowiadacze Historii Dolnego Miasta w Gdańsku, grupa Od wyzwolenia do wolności, Fundacja Wspólnota Gdańska, GAK Stacja Orunia, GAK Wyspa Skarbów, GAK Plama.

Patroni medialni: Gazeta Wyborcza Trójmiasto, Trójmiasto.pl, Radio Gdańsk, Poznaj Świat.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.