„Eksperyment” Mario Giordano to tekst inspirowany stanfordzkim eksperymentem więziennym Philipa Zimbardo z 1971 r. Niezwykle istotny głos w obecnych czasach, który zadaje proste pytania bez łatwych odpowiedzi: Jak dobrze w rzeczywistości znamy samych siebie? Czy możemy z przekonaniem przewidzieć do czego bylibyśmy zdolni lub czego nigdy byśmy nie zrobili w całkowicie nowych dla nas okolicznościach? Instytutu Kultury Miejskiej zaprasza na premierę spektaklu w reżyserii Piotra Jankowskiego, która odbędzie się 27 października o godz. 19.00 w Plenum. Wstęp na zaproszenia dla ograniczonej liczby osób. 

Stanfordzki eksperyment więzienny to przeprowadzony w 1971 roku przez Philipa Zimbardo projekt badawczy, który miał na celu zbadanie psychologicznych efektów symulacji życia więziennego. W rolę osadzonych i personelu wcieliło się ostatecznie 18 studentów. Eksperymentalne warunki więzienne zaaranżowano w piwnicach wydziału psychologii Uniwersytetu Stanforda. Głównym wnioskiem Zimbardo, była obserwacja zmiany zachowania u studentów: ludzie zdrowi psychicznie w specyficznych warunkach mogą z powodzeniem wcielać się w role oprawców i ofiar. Powodów takich zachowań upatruje on nie w zaburzeniach ludzkiej psychiki, lecz we wpływie otoczenia na jednostkę.

Spektakl „Experyment” reżyserowany przez Piotra Jankowskiego ze scenografią Roberta Rumasa, kostiumami Katarzyny Zawistowskiej, muzyką Mikołaja Trzaski, filmami i wideo projekcjami SocoLab próbuje znaleźć odpowiedzi na pytania o źródła radykalnych zmian zachowania, o wpływ anonimowości na nasze postępowania, o tym, jak zmienia nas poczucie władzy i przypisywanie określonych ról, wreszcie – o to, jak zło rodzi się w człowieku. Spektakl realizowany jest we współpracy i przy wsparciu Instytutu Kultury Miejskiej.

– Transformacja zwykłych normalnych ludzi w krzewicieli zła, działa jak ślepota umysłowa, która przysłania myślenie i zaszczepia przekonanie, że inni to mniej niż ludzie – mówi Piotr Jankowski, reżyser spektaklu. 

Więzienie w spektaklu „Experyment” zbudowane zostanie na oczach widzów, a uczestnicy eksperymentu będą jednymi z nas. Granica między sceną a widownią zatrze się, wszyscy skonfrontują wiedzę o sobie. Będziemy w środku procesu uwalniania zła w człowieku i chęcią zdominowania drugiej osoby. Integralną częścią spektaklu teatralnego, będą projekcje i materiały filmowe przygotowane z myślą o „Experymencie”.

Osoby zainteresowane bezpłatnymi wejściówkami na premierę prosimy o kontakt mailowy: kontakt@ikm.gda.pl. Do dyspozycji jest pula 20 miejsc. Wydarzenie organizowane jest zgodnie z obowiązującymi przepisami reżimu sanitarnego. 

„Eksperyment” Mario Giordano

Przekład: Piotr Jankowski 
Prapremiera polska: 27 października 2020, godz. 19.00. Plenum, ul. Elektryków. Wstęp na zaproszenia. 
Reżyseria, koncept muzyczny: Piotr Jankowski
Scenografia: Robert Rumas
Kostiumy: Katarzyna Zawistowska
Muzyka: Mikołaj Trzaska
Film i video-projekcje: SOCOlab
Projekt plakatu: Dorota Nieznalska
Obsada: Wojciech Dolatowski, Dominik Fijałkowski, Marta Jankowska, Piotr Jankowski, Magda Kasperowicz, Klara Kaszkowiak, Dominika Kozak, Mateusz Miernik, Anna Nowak, Julia Ostaszewska, Monika Pawłowska, Jan Popis, Marek Puchowski, Mateusz Sikorski, Justyna Stankiewcz. 

Spektakl realizowany jest we współpracy i przy wsparciu Instytutu Kultury Miejskiej.