Co zrobić, by nasze miasta i dzielnice stały się lepszymi miejscami do życia? Jak wykorzystać do tego kulturę? Co to jest planowanie kulturowe? Odpowiedzi na te pytania poszukają uczestnicy konferencji online Gra w miasta: kultura, uczestnictwo, demokracja. Wydarzenie online prowadzone będzie w języku angielskim, z polskim tłumaczeniem, między 19 a 21 listopada. Konferencja jest bezpłatna, obowiązują zapisy: https://urbcultural.pomorskie.eu/.  

Planowanie kulturowe jest próbą odpowiedzi na wyzwania stojące przed współczesnymi miastami, wzmocnić ich rozwój przez wykorzystanie potencjału, który tkwi we współpracy mieszkańców dzielnic z artystami, animatorami kultury, urbanistami i planistami. 

Konferencja Gra w miasta: kultura, uczestnictwo, demokracja jest kolejnym wydarzeniem międzynarodowego projektu UrbCultural Planning w ramach programu współpracy krajów Morza Bałtyckiego Interreg. Panele dyskusyjne i wystąpienia ekspertów i ekspertek dotyczyć będą kształtowania obywatelskich postaw wśród mieszkańców, wykorzystania grywalizacji w interwencjach kulturowych czy budowania społeczności sąsiedzkich. Gospodarzem konferencji jest Samorząd Województwa Pomorskiego, a partnerami w projekcie po stronie polskiej są także Instytut Kultury Miejskiej i Nadbałtyckie Centrum Kultury.  

– Do udziału w konferencji zapraszamy w szczególności urbanistów, samorządowców, artystów, badaczy i naukowców, a także studentów, organizatorów społecznych, polityków i aktywistów. Prelegentami i prelegentkami konferencji będą m.in.: Christelle Lahoud (ONZ Habitat), Lia Ghilardi, międzynarodowa specjalistka ds. planowania kulturowego, Marcin Gerwin, aktywista i specjalista ds. demokracji deliberatywnej, czy Mattia Thibault, specjalistka ds. grywalizacji miejskiej.

– mówi Krystyna Wróblewska, kierownik Biura ds. bałtyckich w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. 

Panele tematyczne konferencji Gra w miasta: kultura, uczestnictwo, demokracja.

19-21 listopada, online. Obowiązują zapisy: https://urbcultural.pomorskie.eu/.

Miasto oraz obywatelstwo: w jaki sposób integracyjne modele uczestnictwa oferują nowe sposoby angażowania obywateli w ich społeczności? Ekspertka: Christelle Lahoud, ONZ Habitat.  

Budowanie społeczności i sąsiedztw: planowanie kulturowe jako siła w budowaniu potencjału miejskiego oraz wzmacnianiu społeczności. Jak można zmieniać miejsca, kierując się tzw. lokalnością? Ekspertka: Lia Ghilardi, międzynarodowa specjalistka ds. planowania kulturowego.  

Bezpośrednie uczestnictwo w sztuce oraz kulturze: w jaki sposób miasta mogą uwzględniać artywizm/aktywizm, młodzież i alternatywne strategie społeczeństwa obywatelskiego? Czy kultura oraz sztuka powinny przekształcać i stymulować bezpośrednie zaangażowanie w miastach oraz dzielnicach? Ekspert: dr Marcin Gerwin, aktywista i specjalista ds. demokracji deliberatywnej.  

Bezpośrednie uczestnictwo przez grywalizację: w jaki sposób grywalizacja miejska i elementy zabawy w środowisku miejskim mogą zaoferować strategiczne interwencje kulturowe w planowaniu miasta? Jak można wykorzystać gry i grywalizację, a także formy ukierunkowanej gry, aby zaangażować do angażowania obywateli i kluczowych społeczności w planowanie urbanistyczne? Ekspertka: dr Mattia Thibault, specjalistka ds. grywalizacji miejskiej.  

Międzynarodowy projekt UrbCulturalPlanning, zakłada współpracę 14 partnerów i 36 organizacji stowarzyszonych z 7 państw nadbałtyckich: Dani, Finlandii, Litwy, Łotwy, Szwecji, Norwegii, Polski. Instytucje i organizacje realizujące działania projektowe testują metodę partycypacyjnego planowania przestrzennego z wykorzystaniem narzędzi kulturowych i artystycznych w miastach. W Gdańsku i regionie w działania UrbCulturalPlanning zaangażowany jest Instytut Kultury Miejskiej, Samorząd Województwa Pomorskiego oraz Nadbałtyckie Centrum Kultury.  

Więcej informacji: https://urbcultural.eu/, https://urbantoolkit.eu/.  

https://www.gameofgdansk.eu/, https://www.facebook.com/urbculturalplanning/

Pytania i kontakt w sprawie konferencji Gra w miasta: kultura, uczestnictwo, demokracja prosimy kierować do Krystyny Wróblewskiej, Kierownik Biura ds. bałtyckich w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego: k.wroblewska@pomorskie.eu.