W tym roku z powodu pandemii niemożliwe stało się zaznaczenie obecności Versopolis w zwyczajnej formie, podczas festiwalu towarzyszącemu wręczeniu Nagrody Europejski Poeta Wolności. Przenieśliśmy zatem nasze działania do sfery online oraz do… kuchni.

Tym, co szczególnie cechuje rok 2020 jest spędzanie dużej ilości czasu w domu. Na nowo aranżowaliśmy swoje mieszkania, tworząc domowe biura, szkoły i przedszkola. Sporo czasu spędzaliśmy też w kuchni, odkrywając pokłady drzemiących talentów kulinarnych. Idąc tym tropem, w tym roku postanowiliśmy połączyć poezję z pasją do gotowania i stworzyć działanie pod szyldem „Przepis na poezję”.

27 listopada przeniesiemy się do kuchni poetów i poetek, których twórczość możecie poznać dzięki tegorocznym tomom wydanym pod znakiem Versopolis. Do swoich domów zdalnie zaproszą nas Helen Ivory, Samantha Barendson, Josep Pedrals i Maarten Inghels. Z każdym porozmawiamy o tym, o czym rozmawia się w kuchni, czyli o jedzeniu, życiu i poezji 😉

Rozmowy z poetami uzupełnią wiersze czytane (oczywiście w kuchennej scenerii) przez Małgorzatę Brajner i Jacka Labijaka. Video do obejrzenia premierowo na stronie http://europejskipoetawolnosci.pl/versopolis-2020 od 27 listopada od godziny 14.

Co roku wydajemy i gościmy w Gdańsku poetów i poetki Versopolis. Versopolis to założona w grudniu 2014 roku platforma literacka poświęcona poezji. Jej celem jest wspieranie młodych europejskich twórców i promocja ich dorobku poza granicami ojczystych krajów. W skład platformy wchodzą 23 festiwale literackie, w tym Międzynarodowy Festiwal Literatury Europejski Poeta Wolności, organizowany przez Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku. W 2020 roku z powodu pandemii nasze działania przenosimy do sieci – zapraszamy na wyjątkową odsłonę Versopolis pod szyldem „Przepis na poezję”.