– Tym, co szczególnie cechuje rok 2020 jest spędzanie dużej ilości czasu w domu. Na nowo aranżowaliśmy swoje mieszkania, tworząc domowe biura, szkoły i przedszkola. Sporo czasu spędzaliśmy też w kuchni, odkrywając pokłady drzemiących talentów kulinarnych. Idąc tym tropem, w tym roku postanowiliśmy połączyć poezję z pasją do gotowania i stworzyć, wspólnie z poetami i poetkami Versopolis, działanie pod szyldem „Przepis na poezję” – mówi Piotr Mielcarek z Instytutu Kultury Miejskiej.
27 listopada przeniesiemy się do kuchni poetów i poetek, których twórczość poznajemy dzięki tegorocznym tomom wydanym w serii Versopolis. Do swoich domów, zdalnie, zaproszą nas Helen Ivory, Samantha Barendson, Josep Pedrals i Maarten Inghels. Z każdym porozmawiamy o tym, o czym rozmawia się w kuchni, czyli o jedzeniu, życiu i poezji. Nagrania dostępne będą na stronie http://europejskipoetawolnosci.pl/versopolis-2020/.
Jak zaczynasz swój dzień? Czy w gotowaniu przestrzegasz receptur? Jaki jest Twój przepis na poezję? Do jakiego dania możesz porównać swoją twórczość? To niektóre pytania, na które w intymnej, kuchennej, domowej atmosferze odpowiadają poeci i poetki
—
Co roku Instytut Kultury Miejskiej wydaje i gości w Gdańsku poetów i poetki Versopolis. Versopolis to założona w grudniu 2014 roku platforma literacka poświęcona poezji. Jej celem jest wspieranie młodych europejskich twórców i promocja ich dorobku poza granicami ojczystych krajów. W skład platformy wchodzą 23 festiwale literackie, w tym Festiwal Literatury Europejski Poeta Wolności, organizowany przez Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku. W 2020 roku z powodu pandemii działania poetyckie przenosimy do sieci. Zapraszamy na wyjątkową odsłonę Versopolis pod hasłem „Przepis na poezję”: http://europejskipoetawolnosci.pl/versopolis-2020.