Zakończył się projekt „Pięć Kolorów” prowadzony przez Fundację Mewka od lipca br. w Nowym Porcie. Animatorzy zaangażowali dzieci z Domu na Skraju oraz lokalną społeczność w twórcze warsztaty związane z recyclingiem i poprawianie estetyki najbliższego sąsiedztwa przez m.in. malowanie pobliskich garaży czy stworzenie ceramicznego muralu, którego 100 płytek tworzy na ścianie przy ul. Bliskiej 11 A duży, optymistyczny napis „DZIEŃ DOBRY.” 

– Przeprowadziliśmy kilkanaście warsztatów artystyczno-kreatywnych, które wykorzystały tytułowe „pięć kolorów” jako punkt wyjścia do zwiększenia świadomości w obszarze segregowania odpadów oraz wykorzystania zasobu twórczego jakie dają różnego rodzaju „śmieci”.

– mówi Bartosz Zimniak, prezes Fundacji Mewka. 

W programie znalazły się następujące działania: tworzenie toreb z bannerów, zajęcia ceramiczne, których efektem jest mural „Dzień dobry” umieszczony na ścianie budynku przy ul. Bliskiej 11A, tworzenie lampionów z butelek i odpadów stolarskich, przygotowywanie kreatywnych kompostowników i grządek warzywnych, wakacyjne pocztówki i kolaże czy malowanie pobliskich garaży. 

– Efektem naszego projektu, z którego jesteśmy najbardziej dumni jest mural ceramiczny, który powstał w ramach warsztatów koloru „szarego”. W trakcie kilku spotkań powstało prawie 100 płytek, w których zostały utrwalone najróżniejsze struktury Nowego Portu. Odbijaliśmy w glinie: rośliny, fragmenty ścian kamienic oraz chodników, a nawet studzienki kanalizacyjne. Finalnie powstał napis DZIEŃ DOBRY, który został umieszczony na ścianie kamienicy przy ulicy Bliskiej 11A, w sąsiedztwie Galerii Społecznie Zaangażowanej MEWKA. Wszystko po to, by z uśmiechem witać sąsiadów oraz gości odwiedzających Nowy Port.

– dodaje Bartosz Zimniak. 

Projekt „Pięć Kolorów” był realizowany przez Fundację Mewka w ramach programu Otwarty IKM. Wydarzenia zostały zrealizowane jako pilotażowy program planowania kulturowego w miastach – Urb Cultural Planning, w którym bierze udział Instytut Kultury Miejskiej. Ze względu na pandemię COVID-19, część wydarzeń została dostosowana do nowej rzeczywistości. Po raz kolejny animatorzy z Fundacji Mewka zaangażowali do działania dzieci z Domu na Skraju w Nowym Porcie. Uczestnikami zajęć byli także mieszkańcy, którzy stosunkowo niedawno przeprowadzili się w okolice Nowego Portu.