Sekrety to cykl, na który składa się kilkanaście instalacji artystycznych prezentowanych w przestrzeni miejskiej Gdańska. Mieszkańcy będą mieli szansę natknąć się na poukrywane w podwórkach ceramiczne formy, interwencje na fasadach budynków, klatkach schodowych czy malarstwo na bilbordach. Zapraszając odbiorców do gry, lokalizacji sekretów nie podamy wprost, ale będziemy je podpowiadać na Facebooku i Instagramie Instytutu Kultury Miejskiej. 

Małe i większe ingerencje artystyczne w przestrzeń mieszkańcy Gdańska będą mogli odkrywać w drodze do sklepu, na spacerze w parku lub podczas podróży miejskimi arteriami. Co do ich trwałości, to te najlepiej schowane przetrwają pewnie najdłużej, inne zaś znikną już po chwili. 

– Aby jednak jak najwięcej osób mogło dotrzeć do ukrytych w przestrzeni „wiadomości”, zamierzamy przekazywać wam na bieżąco wskazówki dotyczące każdej z lokalizacji. Poza tym, będziemy dokumentować twórców w trakcie umieszczania sekretów w przestrzeni.

– opowiada Natalia Cyrzan z Instytutu Kultury Miejskiej. 

Pierwsze z serii działań to interwencja Julity Wójcik zatytułowana „Nie czas na pożegnanie” poświęcona 150-letniemu bukowi rosnącemu w rejonie ulicy Jesionowej we Wrzeszczu. Znajduje się na ogrodzonym terenie na tyłach budynków przy ul. Jesionowej 6 i 7 /7A w Gdańsku-Wrzeszczu.