Karolina Kardas, artystka sztuk wizualnych, doktorantka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, swój sekret „Znam każdy kamień…” umieściła na ścianie kamienicy przy ul. Szczygla 1b na Dolnym Mieście.  

W mojej płaskorzeźbie sięgam do tematu, który fascynuje mnie od lat – do relacji duchowości i cielesności. Jej tytuł odwołuje się do tego, co nazwałabym zapatrzeniem we własne wnętrze, w ludzką głębię i stanowi przywołanie cytatu z filmu Do widzenia, do jutra w reżyserii Janusza Morgensterna:

– opowiada Karolina Kardas.

„Mylisz się, jeżeli tylko zechcesz, zabiorę cię do swojego zamku,
a wtedy uwierzę we wszystko. Mój zamek jest wspaniały!
On stoi na wysokiej górze, ma tysiące lat, ja znam tam każdy kamień!
Każdy kamień!!!
Każdy kamień!!!”

Zamek, o którym mówi bohater filmu, nie jest mi obcy. Fascynuje mnie jego metafora i opowiadanie ludzkiej głębi za pomocą odwołań do architektury. Mam poczucie, że ta wewnętrzna przestrzeń człowieka jest tak wielka, że trzeba ją wizualizować, mapować, formować w różne pomieszczenia. 

Myśląc o Gdańsku jako mieście, w którym czas zaciera wiele miejsc, odwołuję się do katalogu pamięci, a dalej do zasobów wewnętrznych człowieka. Obecnie oblicze Dolnego Miasta ulega nieodwracalnej zmianie – za chwilę po dawnym widoku zostanie tylko pamięć o architekturze i nasz wewnętrzny zamek, w którym zobaczymy nieistniejące już miejsca, dotkniemy ich, przeżyjemy ponownie wspomnienia. 

Forma mojej płaskorzeźby łączy plan architektoniczny i cielesne krągłości. Jest symbolem ciała jako miejsca, w którym nosimy nasze wewnętrzne zamki, mapy, domy, których już nie ma. Znam każdy kamień… mówi o tworzonych przez nas przestrzeniach pielęgnowanych w zapatrzeniu w wewnątrz, w przeszłość. Na terenie „nowego” Dolnego Miasta chcę opowiedzieć o obszarach, które zostają w naszej pamięci, strzeżone granicami naszego ciała

– dodaje artystka.
Realizacja: Kulczyński Filmlab / Muzyka: Jacek Prościński

Karolina Kardas (ur. 1992 w Elblągu) – artystka sztuk wizualnych. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W latach 2016-2018 doktorantka ASP im. J. Matejki w Krakowie, od 2018 roku zaś ASP w Gdańsku. Tematem jej prac jest relacja duchowości i cielesności. Kardas tworzy obrazy, instalacje, obiekty. Jest laureatką X Olsztyńskiego Biennale o Medal Prezydenta Olsztyna (2017). Jest autorką projektu kuratorskiego Przestrzeń Intymna oraz projektu Galeria Pracownia. 

Sekrety to cykl, na który składa się kilkanaście instalacji artystycznych prezentowanych w przestrzeni miejskiej Gdańska. Natkniecie się na poukrywane w podwórkach ceramiczne formy, interwencje na fasadach budynków, klatkach schodowych czy malarstwo na bilbordach.

Więcej informacji: www.ikm.gda.pl/sekrety