Ada Dobrzelecka

Kiedy nie możesz zasnąć, pomyśl o czymś miłym

Lokalizacja: witryna w Bramie Nizinnej, siedziba Klubu Zejmann.

Kończy się rok przesycony niepokojem. Ciężki, gęsty, przytłaczający. Codzienne raporty dotyczące liczby zgonów, dystans społeczny, izolacja, samotność. Medialna dezinformacja nakręcająca spiralę lęku, niedająca nadziei na wytchnienie od złej wiadomości, niepozwalająca zasnąć… Podobno, kiedy nie można zasnąć, trzeba pomyśleć o czymś miłym – o ukochanych miejscach, o ulubionych rzeczach.

Swój sekret ukryłam w obronnych murach Bramy Nizinnej. Brama łączy i rozgranicza jednocześnie. Symbolizuje zarówno schronienie, jak i zmianę. Przejście między światami, między ciemnością a światłem. Kończy się złe, zaczyna nowe. Niech będzie lekkie, przyjemne, piękne i dobre.

Praca powstała dzięki uprzejmości mieszczącego się w Bramie Nizinnej Klubu Morza „Zejman”.

Ada Dobrzelecka (ur. 1983r w Gdańsku) – absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (2010). Zajmuje się tworzeniem obiektów site-specific, malarstwem i instalacją. Inspiracją dla jej prac jest przyroda i ładunek, który niosą ze sobą konkretne miejsca – emocje, jakie wywołują oraz wpisane w nie realne i wyobrażone historie.

Realizacja wideo: Kulczyński Filmlab Muzyka: Maciej Stendek Identyfikacja graficzna: Zuza Gadomska