Jak żyli i czym zajmowali się dawni gdańszczanie? Jakie dźwięki towarzyszyły im codziennie w drodze do pracy, szkoły czy zakupy? Już 5 stycznia w Instytucie Kultury Miejskiej zaczyna się cykl ferii zimowych online będący rozszerzeniem projektu edukacyjnego Gdańskie Miniatury. Zapraszamy dzieci w wieku 8-12 lat na interaktywne zajęcia z fantastycznymi prowadzącymi. Spotkania są bezpłatne, obowiązują zapisy: joanna.raftopulos@ikm.gda.pl.

– Tegoroczne ferie to rozszerzenie znanych i lubianych spacerów i zagadek z cyklu Gdańskie Miniatury. Tematyka spotkań dotyczy dźwięków miasta – zarówno dawnego, jak i współczesnego Gdańska. Miasta słynącego z carillonów, miasta portowego, stoczniowego, wojskowego. Dodatkowo skupimy się na życiu codziennym mieszkańców rozumianym współcześnie, w dobie pandemii, jak i dawniej, kilkaset lat wcześniej – opowiada Joanna Raftopulos z Instytutu Kultury Miejskiej.

Zajęcia będą prowadzone platformie ClickMeeting, w formie zajęć aktywnych. Rodzic zapisując dziecko, dostanie link do konkretnego spotkania. Wszystkie prowadzone są sposób umożliwiający interakcję prowadzących z uczestnikami, a dzieci otrzymywać będą zadania do wykonania. Wyjątkiem jest spotkanie 5 stycznia, które będzie nagrane, lecz zakończy się konkursem z nagrodami.

Na Ferie zimowe z IKM zapraszamy dzieci w wieku 8-12 lat. Zajęcia prowadzone będą w maksymalnie 25-osobowych grupach. Obowiązują zapisy: joanna.raftopulos@ikm.gda.pl.

Program ferii zimowych z IKM  

5 stycznia godz. 12.00 – Podróżnik w Gdańsku – dawniej i dziś

Podczas spotkania dowiemy się co dokładnie widział XVII wieczny turysta przyjeżdżający do Gdańska. Zastanowimy się co było dla niego największą atrakcją i zaskoczeniem. Gdzie najlepiej można było spędzić czas wolny? Dowiemy się także co współcześnie turyści cenią w Gdańsku najbardziej i czy te miejsca różnią się od tych dawnych.

Prowadzenie: Michał Ślubowski

7 stycznia – tytuł bloku tematycznego: (nie)typowy dzień w Gdańsku

Godz. 12.00 – Powroźnik, menager a może wywoływacz? – gdańskie zawody dawniej i dziś.

Podczas zajęć poznamy nazwy ulic, na których dawniej produkowano potrzebne przedmioty do życia w portowym mieście. Jakie funkcje pełnił rzemieślnik, mistrz czy też czeladnik oraz jak wyglądał ich dzień pracy? Wspólnie zastanowimy się czy współcześnie zawody te dalej są wykonywane w przestrzeni miasta i nazywają się podobnie. Te i inne historie przeniosą nas do dawnego Gdańska pełnego kupców, warsztatów, sklepów, tętniącego życiem i gwarem miejskich wywoływaczy. Kim byli wywoływacze? Tego, też się dowiecie!

Prowadzenie: Joanna Kruszewska

Godz. 13.00 – Od wilczego zęba do terminatora, czyli jak wychowywane były dzieci w dawnym Gdańsku.

Dziś Gdańsku najmłodsi mają różne możliwości spędzania wolnego czasu, nawet w dobie pandemii. Czy zawsze tak było? Jak wyglądało życie ich gdańskich rówieśników przed wiekami? Gdzie i z kim bawiły się dzieci? Co jadły? Jakie otrzymywały podarki? Jak wyglądała ich nauka? O tym wszystkim dowiecie się podczas warsztatu i odniesiemy to do współczesnych realiów. Przygotujcie także blok rysunkowy, kolorowy papier, klej i nożyczki.

Prowadzenie: Danuta Ślipy

8 stycznia godz. 12.00 do – Gdańskie alarmy!

Sygnał trąbki, warkot bębnów to dźwięki, które od razu kojarzą się nam z militarnymi aspektami życia. Jednak nie tylko one były i są, stałym elementem brzmień związanych z szeroko pojmowaną służbą. Dziś sygnał syreny informuje nas o tym, że zbliża się wóz strażacki, czy karetka pogotowia. Niegdyś był to dźwięk dzwonu czy hejnał z wysokiej wieży. 

Prowadzenie: Krzysztof Kucharski. Zajęcia powstały przy współpracy z Hevelianum.

11 stycznia – tytuł bloku tematycznego: Miejskie dźwięki.

Godz. 12.00 Dźwięki dawnego miasta

Jaki wpływ miała muzyka na życie codzienne w Gdańsku? Kiedy biły dzwony kościelne? Jaką melodię można było usłyszeć we wnętrzach gdańskich kościołów?  Jaką rolę w mieście pełniły wyjątkowe gdańskie carillony? Podczas warsztatów odpowiemy sobie na te oraz szereg innych muzycznych, gdańskich pytań.

Prowadzenie: Marta Szagżdowicz

godz. 13.00 Dźwięki współczesnego miasta

Jak brzmi współczesne miasto? Czy zawsze tak samo? Miasto portowe brzmi inaczej. Wraz z wynalezieniem maszyny parowej miasta zaczęły hałasować inaczej. Usłyszymy co wyróżnia Gdańsk jako miasto portowe. Usłyszymy syreny, stocznie, dźwigi, morze, ptaki.

Dźwięki miasta tworzą jego niezwykłą atmosferę, tzw. genius loci. Dowiemy się jakie brzmienia mają wpływ na atmosferę współczesnego Gdańska. 

Prowadzenie: Hanna Adamus

12 stycznia godz. 12.00 – Morski Hałas

Podczas warsztatów usłyszymy szereg morskich dźwięków. Dowiemy się jak dawniej komunikowano się na morzu oraz wygląda to współcześnie. Poznamy typy gdańskich statków i okrętów. Odpowiemy sobie także na pytanie dlaczego spacerując po gdańskich plażach w czasie weekendu widać na horyzoncie tyle statków, jakie to statki i jak je rozpoznawać.

Prowadzenie: Anna Radziejewicz. Zajęcia powstały we współpracy z Narodowym Muzeum Morskim.

15 stycznia godz. 12.00 – tytuł zajęć: „Niderlandy, Gdańsk i miejskie budynki.”

Na zakończenie ferii, zatrzymamy się przy architekturze. W czym Gdańsk jest podobny do Amsterdamu i dlaczego goście z Belgii czują się w naszym mieście jak u siebie? Na te i inne pytania o podobieństwach Gdańska do miast z Królestwa Niderlandów i Belgi odpowiemy sobie wspólnie podczas warsztatów online. Prowadzenie: Anna Kotuła