Zakończył się projekt Metropolitanka – witamy / ласкаво просимо / добро пожаловать, w ramach którego po Stoczni Gdańskiej Szlakami Kobiet oprowadzały osoby ze społeczności ukraińskojęzycznej i rosyjskojęzycznej mieszkające na Pomorzu. Podsumowaniem działania są dwa filmowe spacery: w języku ukraińskim i rosyjskim. Instytut Kultury Miejskiej zaprasza do obejrzenia materiałów, które na YouTube IKM zamieszczone są z polskimi napisami: http://youtube.com/IKMGdansk. 

Na projekt Metropolitanka – witamy / ласкаво просимо / добро пожаловать składały się bezpłatne szkolenia przygotowujące uczestników i uczestniczki do roli przewodników: m.in. na temat dziedzictwa industrialnego Stoczni Gdańskiej; dziedzictwa Solidarności, herstoryczne i zajęcia przewodnickie. Kolejnym etapem, było prowadzenie spacerów w językach ukraińskim i rosyjskim. 

– Do udziału w projekcie zgłosiło się wiele entuzjastycznych osób o bardzo wysokich kompetencjach. Z racji ograniczenia publiczności przy spotkaniach na żywo, współpracowaliśmy w sumie z 30 osobami. Organizacja spacerów mających wieńczyć projekt, przez sytuację pandemiczną, również została utrudniona. Choć cieszyły się dużą popularnością, w terenie mogliśmy spotkać się tylko siedem razy, i to z ograniczoną ilością publiczności, dlatego postanowiliśmy stworzyć spacery filmowe – mówi Anna Urbańczyk z IKM, koordynatorka projektu. 

By przybliżyć szerszej publiczności ukraińsko- i rosyjskojęzycznej mieszkającej na Pomorzu opowieści o kobietach pracujących w Stoczni Gdańskiej powstały dwa filmowe spacery, w których uczestnicy i uczestniczki projektu opowiadają o swoich ulubionych tematach: wodowaniu i matkach chrzestnych statków, pracy na stołówce, trudnej pracy izolatorek i monterek, Annie Walentyowicz czy Alinie Pienkowskiej… 

Każdy z filmowych spacerów trwa ok. 10 min, zapraszamy do obejrzenia! 

Wersja rosyjskojęzyczna: https://www.youtube.com/watch?v=lDV9Wl7oiu4. Wersja ukraińskojęzyczna: https://www.youtube.com/watch?v=tL2nUm4VIOk

Wykłady i webinarium, które odbyły się latem są zapisane i dostępne online w języku ukraińskim i rosyjskim na kanale YouTube IKM: https://www.youtube.com/playlist?list=PLcN3PJTQj8Ps_tPecty9C2i1lz4ITBS0v

Projekt Metropolitanka – witamy / ласкаво просимо / добро пожаловать dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 

Partnerzy projektu: Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek, Związek Ukraińców w Polsce – koło w Gdańsku, Europejskie Centrum Solidarności. 

Filmy Metropolitanka – witamy / ласкаво просимо / добро пожаловать 

Scenariusz: Anna Urbańczyk i osoby uczestniczące w projekcie 
Produkcja: Instytut Kultury Miejskiej 
Producentka: Anna Urbańczyk 
Zdjęcia, montaż: Kamila Chomicz 
Zdjęcia z drona: Dawid Walczyna 
Konsultacje meryotoryczne: Anna Miler, Anna Zielińska-Fedoruk, Magdalena Stormowska 
Konsultacje językowe: Liliia Antoniuk 
Redakcja tłumaczenia: Kaja Makowska 
Korekta: Katarzyna Tarnowska 

Powiązane projekty