Na projekt Metropolitanka – witamy / ласкаво просимо / добро пожаловать składały się bezpłatne szkolenia przygotowujące uczestników i uczestniczki do roli przewodników: m.in. na temat dziedzictwa industrialnego Stoczni Gdańskiej; dziedzictwa Solidarności, herstoryczne i zajęcia przewodnickie. Kolejnym etapem, było prowadzenie spacerów w językach ukraińskim i rosyjskim.
– Do udziału w projekcie zgłosiło się wiele entuzjastycznych osób o bardzo wysokich kompetencjach. Z racji ograniczenia publiczności przy spotkaniach na żywo, współpracowaliśmy w sumie z 30 osobami. Organizacja spacerów mających wieńczyć projekt, przez sytuację pandemiczną, również została utrudniona. Choć cieszyły się dużą popularnością, w terenie mogliśmy spotkać się tylko siedem razy, i to z ograniczoną ilością publiczności, dlatego postanowiliśmy stworzyć spacery filmowe – mówi Anna Urbańczyk z IKM, koordynatorka projektu.
By przybliżyć szerszej publiczności ukraińsko- i rosyjskojęzycznej mieszkającej na Pomorzu opowieści o kobietach pracujących w Stoczni Gdańskiej powstały dwa filmowe spacery, w których uczestnicy i uczestniczki projektu opowiadają o swoich ulubionych tematach: wodowaniu i matkach chrzestnych statków, pracy na stołówce, trudnej pracy izolatorek i monterek, Annie Walentyowicz czy Alinie Pienkowskiej…
Wersja rosyjskojęzyczna: https://www.youtube.com/watch?v=lDV9Wl7oiu4. Wersja ukraińskojęzyczna: https://www.youtube.com/watch?v=tL2nUm4VIOk.
Wykłady i webinarium, które odbyły się latem są zapisane i dostępne online w języku ukraińskim i rosyjskim na kanale YouTube IKM: https://www.youtube.com/playlist?list=PLcN3PJTQj8Ps_tPecty9C2i1lz4ITBS0v.
Projekt Metropolitanka – witamy / ласкаво просимо / добро пожаловать dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Partnerzy projektu: Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek, Związek Ukraińców w Polsce – koło w Gdańsku, Europejskie Centrum Solidarności.
Scenariusz: Anna Urbańczyk i osoby uczestniczące w projekcie
Produkcja: Instytut Kultury Miejskiej
Producentka: Anna Urbańczyk
Zdjęcia, montaż: Kamila Chomicz
Zdjęcia z drona: Dawid Walczyna
Konsultacje meryotoryczne: Anna Miler, Anna Zielińska-Fedoruk, Magdalena Stormowska
Konsultacje językowe: Liliia Antoniuk
Redakcja tłumaczenia: Kaja Makowska
Korekta: Katarzyna Tarnowska