W styczniu rozpoczyna się nowy cykl wykładów Akademii Gdańska. Hasłem przewodnim spotkań w 2021 roku jest fragment łacińskiej sentencji umieszczonej na Bramie Wyżynnej „Rum omnium fundamenta” zapowiadający tematykę dotyczącą łaciny, dowcipów i zabytków w Gdańsku. Najbliższy wykład „Cegły podstawą wszystkiego, a do tego dołki, garnki, plotki i trochę miłości” poprowadzi 26 stycznia o godz. 18.00 Katarzyna Czaykowska. Wydarzenie online dostępne na YouTube IKM: https://youtube.com/ikm_gdansk

„Rum omnium fundamenta” jest fragmentem sentencji umieszczonej na Bramie Wyżynnej, która brzmi w całości: „Sprawiedliwość i pobożność to dwie podstawy wszystkich królestw”. Jednak w wyniku celowego podzielenia sentencji na dwa wersy, jej krótsza część dowcipnie głosi, iż to rum jest podstawą wszystkiego. 

– Właśnie ten gdański, cięty i wyjątkowy humor będzie motywem przewodnim 10 wykładów Akademii Gdańska, które w sposób niebanalny przybliżą ciekawostki związane ze śladami kultury łacińskiej w naszym mieście, opiszą gdańskie zabytki od ich mniej oficjalnej strony, a także opowiedzą o figlarnych tajemnicach, jakie kryje miasto. Okazji do wesołości w dawnym Gdańsku nie brakowało, dlatego nawiązując do tej dowcipnej tradycji zapraszamy na 8. edycję wykładów Akademii Gdańska w 2021 r. pod hasłem ,,Rum omnium fundament” – opowiada Dominika Ikonnikow, koordynatorka Akademii Gdańska. 

26 stycznia, godz. 18.00. Cegły podstawą wszystkiego, a do tego dołki, garnki, plotki i trochę miłości. Wykład Katarzyny Czaykowskiej

– Gdańsk, jak każde historyczne miasto ma swój baśniokrąg. Ma też swoje tajemnice i swoje ciekawostki. Część z nich jest dosłownie „na naszych oczach”, aczkolwiek niezauważalna w codziennym pośpiechu. Zwolnijmy zatem i spójrzmy na Gdańsk uważniej – zachęca prelegentka, Katarzyna Czaykowska. 

Cykl wykładów Akademia Gdańska od kilku lat przybliża mieszkańcom wyjątkowe postacie, które zapisały się w historii Gdańska, wydarzenia, miejsca, obiekty i historie, o których nie tak łatwo znaleźć informacje w mediach czy Internecie. Osoby zaproszone do prowadzenia wykładów specjalizują się w bardzo wąskich dziedzinach historii, nauki i sztuki, co sprawia, że tematyka spotkań jest oryginalna i zawsze niesie ze sobą nową wiedzę czy ciekawostki. 

Katarzyna Czaykowska, licencjonowana przewodniczka turystyczna i pilot wycieczek. Specjalizuje się w czasach Prus tak Krzyżackich jak i Królewskich. Zbiera cegły z tego okresu, chcąc zgłębić tajemnice skrywane w murach. 

Daty kolejnych wykładów:

26 stycznia, 23 lutego, 30 marca, 27 kwietnia, 25 maja, 29 czerwca, 28 września, 26 października, 30 listopada, 14 grudnia.