Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki oraz Spacery Szlakami Kobiet po Stoczni Gdańskiej z Metropolitanką zostały nominowane w konkursie „Gdańsk Miasto Przedsiębiorczych” w kategorii „Przedsiębiorczość wspierająca markę Gdańska”. Projekt „Metropolitanka-witamy” kierowany do rosyjsko- i ukraińskojęzycznej społeczności zdobył nominację w kategorii „Przedsiębiorczość Imigrantów”, a Pani Urszula Ściubeł, była pracowniczka Stoczni Gdańskiej, która współpracuje z Metropolitanką przy spacerach i szkoleniach dla przewodników i przewodniczek po Stoczni Gdańskiej nominowana jest w kategorii „Przedsiębiorczość Seniorów”. Prosimy o wsparcie i zachęcamy do głosowania w plebiscycie Dziennika Bałtyckiego i Miasta Gdańska na projekty IKM: http://dziennikbaltycki.pl/gmp

Konkurs „Gdańsk Miasto Przedsiębiorczych” organizowany jest przez Gdańską Fundację Przedsiębiorczości wraz z Gminą Miasta Gdańska i Urzędem Miejskim w Gdańsku już po raz piąty. Wyróżnia aktywnych i przedsiębiorczych gdańszczan i gdańszczanki. Współorganizatorem akcji jest Dziennik Bałtycki. Laureatów konkursu wybierają kapituła oraz mieszkańcy naszego miasta.

Jak głosować?

Konkurs podzielony jest na siedem kategorii. Działania Instytutu Kultury Miejskiej zdobyły nominacje w trzech z nich. By zagłosować należy zalogować się do portalu Dziennika Bałtyckiego (konto tworzy się na podstawie maila i hasła). Po zalogowaniu się na stronie http://dziennikbaltycki.pl/gmp można oddawać dziennie 5 głosów na wybrane projekty. Głosowanie trwa do 5 lutego do godziny 21.00. 

Przedsiębiorczość wspierająca markę Gdańska 

  • Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki

Mieszkańcy i pasjonaci dzielnic pokazują najciekawsze miejsca, opowiadają nieznane historie i zabierają w nieodkryte rejony Zaspy, Biskupiej Górki, Dolnego Miasta, Nowego Portu, Oruni, Oliwy i Wyspy Sobieszewskiej. Alternatywne wycieczki są bezpłatne i odbywają się kilka razy w tygodniu w każdej z dzielnic. Z Lokalnym Przewodnikiem lub Przewodniczką można poznać codzienne życie dzielnicy, historie z dzieciństwa, burzliwe losy przed i powojenne danych miejsc. Wycieczki z miłośnikami dzielnic, pasjonatami Gdańska, są świetnym sposobem na spędzenie lata w mieście. Alternatywne spacery są bezpłatne, a ich organizatorem jest Instytut Kultury Miejskiej.

Link do głosowania na Lokalnych Przewodników i Przewodniczki: KLIK

  • Spacery Stocznia Gdańska Szlakami Kobiet z grupą Metropolitanka

Metropolitanka to projekt herstoryczny (z ang. her story – „jej historia”, w przeciwieństwie do his story – „jego historia”), który opowiada o roli kobiet w historii, pomijanej w akademickich, szkolnych oraz codziennych rozmowach. Herstory, czyli historie opowiadane z perspektywy kobiet, mają pełniej odmalować dzieje trójmiejskiej metropolii, a także całego regionu pomorskiego. Projekt Metropolitanki – Stocznia Gdańska Szlakami Kobiet to niebywała okazja do zapoznania się z historiami kobiet pracujących w Stoczni Gdańskiej. Na czym polegała praca suwnicowej? Jaką rolę odgrywały kobiety w strajkach? Czy bycie robotnicą było powodem do dumy? – na te pytania odpowiedzi znajdą wszyscy zainteresowani chcący uczestniczyć w takim spacerze. Odbywają się za darmo i są również dostępne w języku angielskim a od niedawna także w rosyjskim i ukraińskim.

Link do głosowania na Spacery po Stoczni Gdańskiej Szlakami Kobiet: KLIK

  • Przedsiębiorczość Imigrantów 

Projekt Metropolitanka – Witamy / ласкаво просимо / добро пожаловать to bezpłatne szkolenia przygotowujące uczestników i uczestniczki do roli przewodników: m.in. na temat dziedzictwa industrialnego Stoczni Gdańskiej; dziedzictwa Solidarności, historyczne i zajęcia przewodnickie. Kolejnym etapem, było prowadzenie spacerów w językach ukraińskim i rosyjskim kierowane do nowych mieszkańców i mieszkanek Gdańska. Przewodnikami i przewodniczkami są osoby ze społeczności ukraińskojęzycznej i rosyjskojęzycznej mieszkające na Pomorzu. By przybliżyć szerszej widowni ze wschodu, która zamieszkała na Pomorzu, opowieści o kobietach pracujących w Stoczni Gdańskiej powstały dwa filmowe spacery. W nagraniach uczestnicy i uczestniczki projektu opowiadają o swoich ulubionych tematach: wodowaniu okrętów i matkach chrzestnych statków, pracy na stołówce, trudnej pracy izolatorek i monterek, Annie Walentynowicz czy o Alinie Pieńkowskiej.

Link do głosowania na projekt Metropolitanka – Witamy / ласкаво просимо / добро пожаловать: KLIK

  • Przedsiębiorczość Seniorów:

Nominowana Pani Urszula Ściubeł, była pracowniczka Stoczni Gdańskiej. Pracowała w zakładzie przez 25 lat najpierw jako izolatorka, następnie jako suwnicowa. Dzieli się swoimi doświadczeniami i opowieściami w ramach projektów Instytutu Kultury Miejskiej „Spacery Szlakami Kobiet po Stoczni Gdańskiej” oraz „Metropolitanka – witamy”. Współpracuje także z Europejskim Centrum Solidarności. 

Link do głosowania na Urszulę Ściubeł: KLIK