Do spaceru po Nowym Porcie, jednej z najstarszej dzielnic Gdańska zapraszają Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki. Ukazała się właśnie druga, zaktualizowana wersja przewodnika po dzielnicy, którą można pobrać w PDF lub odebrać w wersji papierowej m.in.: w Instytucie Kultury Miejskiej przy ul. Długi Targ 39/40. W przewodniku znajdziemy opisy istniejących i nieistniejących już miejsc, które tworzą i tworzyły klimat dzielnicy, mapkę, zdjęcia i ciekawostki o mieszkańcach i architekturze Nowego Portu. 

Czasem wydaje się, że czas się tutaj zatrzymał. Czuć to zwłaszcza w starej części dzielnicy, w której znajduje się całe bogactwo architektury przełomu XIX i XX wieku – strzelista secesja, czerwona cegła, z której budowano robotnicze kamienice, i domy z pruskiego muru.

Pobierz przewodnik w PDF i ruszaj odkrywać Nowy Port z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami. 

Nowy Port – dzielnica kontrastów

Wystarczy jednak pójść krok dalej, aby zmieniła się epoka historyczna – oto potężny budynek dawnego Morskiego Domu Kultury, przykład architektury socrealistycznej, jeden z niewielu w Gdańsku. Wrósł w dzielnicę potężnymi fundamentami, strzegąc wjazdu do niej. Tuż obok znajduje się mural, który mówi, czym jeszcze jest Nowy Port. To Nowy Bronx – dzielnica, w której tworzyła się polska kultura uliczna. 

Morski klimat Nowego Portu

Jeśli natomiast pójdziecie w kierunku ulicy Oliwskiej, tam, gdzie znajduje się kanał, zobaczycie statki, które zawijają do gdańskiego portu. To ogromne konstrukcje, które górują nad niewielkimi kamieniczkami Nowego Portu. Poczujecie się wtedy jak w każdej portowej dzielnicy na świecie, gdzie nieodłączną częścią pejzażu są dźwigi przeładunkowe

Nieodłącznie związany z morzem, był świadkiem historii miasta, Polski oraz Europy. Przez lata zapomniany Nowy Port powoli odzyskuje dawny blask. Coraz więcej tutaj zmian – rozpoczęto rewitalizację, pojawiają się nowe inicjatywy, zmienia się wygląd ulic i skwerów. Ciągle jednak odnaleźć można charakter dawnej robotniczej dzielnicy, której rytm życia nadawał naturalny cykl związany z morzem. 

Wersję papierową przewodnika można odebrać w:

  • Instytucie Kultury Miejskiej przy ul. Długi Trag 39/40, w godz. 10.00 – 14.00,
  • Biurze Rozwoju Gdańska przy ul. Wały Piastowskie 24 (parter) w godz. 7.30 – 15.30,
  • Klubie Aktywnego Mieszkańca przy ul. Floriańskiej 3 w godz. 10.00 – 14.00,
  • Youth Point przy ul. Na Zaspę 53 w czwartki między 16.00 a 19.00.

Pierwsze wydanie publikacji powstało w ramach projektu „Rewitalizacja Nowego Portu w Gdańsku”, a drugie w wersji rozszerzonej w ramach projektu #R089 „UrbCulturalPlanning”, dofinansowanego z programu Europejskiej Współpracy Terytorialnej – Interreg Baltic Sea Region.