Instytut Kultury Miejskiej przygotował specjalną serię czapek w ramach projektu Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki. Dzielnice Gdańska: Zaspę, Biskupią Górkę, Dolne Miasto, Nowy Port, Orunię, Oliwę i Wyspę Sobieszewską, można zwiedzać samodzielnie, z przewodnikami dostępnymi w PDF – teraz także z ciepłym nakryciem na głowie. Każda z czapek została zaprojektowana przez jedną z siedmiu gdańskich artystek – projektantek graficznych, a prezentują jemieszkańcy Gdańska – Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki. Dzielnicowe nakrycia głowy dostępne są w sklepie IKM w cenie 52 zł: https://sklepikm.pl/. 

Poszerzając katalog produktów w sklepie IKM w pierwszej kolejności wzięliśmy pod uwagę działania, które realizujemy. W odniesieniu do projektu Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki powstał pomysł stworzenia autorskich czapek (i nie tylko), charakterystycznych dla dzielnic, w których można spotkać lokalnych przewodników zarówno na spacerach jak i w przygotowanych przez nich przewodnikach. 

– Z pewnością dzielnicowe czapki wyrażają sympatię i dumę ze swojej dzielnicy, a także zachęcają do spacerów i poznawania nieznanych miejsc Gdańska z lokalnymi przewodnikami – niezależenie od pogody – mówi Barbara Sroka z Instytutu Kultury Miejskiej. 

Każda czapka jest inna, tak jak różne są charaktery gdańskich dzielnic, które można zwiedzać z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami. Zaproszone do współpracy graficzki w swoich projektach oddały specyfikę każdej z nich. Za projekty odpowiadają: Zaspa – Anna Lubińska, Biskupia Górka – Katarzyna Cichosz (studio kmicic), Dolne Miasto – Eugenia Tynna, Nowy Port – Hanna Kmieć (studio kmicic), Orunia – Alicja Pałgan, Oliwa – Anita Wasik, Wyspa Sobieszewska – Magda Danaj. 

Bohaterami i bohaterkami zdjęć w autorskich czapkach są Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki oprowadzający w danych dzielnicach oraz osoby zaangażowane w działalność na rzecz lokalnej społeczności. Są to: na Zaspie Katarzyna Michałowska i Jarek Orłowski, na Biskupiej Górce Magdalena Kamrowska i Szymon Drążek, na Dolnym Mieście Jacek Górski i Anna Nawrocka-Morze, w Nowym Porcie Katarzyna Werner, Wojciech Kowalski z Timi i Bartosz Zimniak z Piękną, na Oruni Aleksandra Abakanowicz i Lucyna Korytkowska, w Oliwie Magdalena Majchrzakowska i Michał Ślubowski, na Wyspie Sobieszewskiej Magdalena Urbańska i Antoni Polakowski. Zdjęcia w każdej z dzielnic wykonała gdańska fotografka Daria Szczygieł. 

W pierwszej kolejności (16.02.2021) do sprzedaży trafiły czapki z Nowego Portu, Dolnego Miasta i Oliwy. Czapki z Zaspy i Wyspy Sobieszewskiej dostępne będą od piątku (19.02.2021), a Oruni i Biskupiej Górki od poniedziałku (22.02.2021). 

Czapki wyprodukowane są w Polsce w limitowanej serii. Dostępne są w sklepie IKM  cenie 52 zł: https://sklepikm.pl/, w kategorii „Gadżety -> Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki”. Przy zakupie 4 czapek torba płócienna z wybranej dzielnicy gratis.  

Do każdego potwierdzenia zamówienia wysyłany zostanie PDF z przewodnikiem po danej dzielnicy, a do zamówień czapek z Zaspy, Nowego Portu, Oliwy i Wyspy Sobieszewskiej dodamy także wersję drukowaną, która przyjdzie w przesyłce kurierskiej. Koszt kuriera (in-post): 10,99 zł. Zamówienia można także odbierać w siedzibie IKM przy ul. Długi Targ 39/40 w godz. 10.00 – 14.00.