11 marca 2011 roku, jeszcze pod nazwą Biuro Gdańsk 2016 – Europejska Stolica Kultury – kandydat, Instytut Kultury Miejskiej został powołany nową instytucją kultury Miasta Gdańska. Symbolicznie, bo podczas pandemii, IKM świętuje 10 lat obecności w przestrzeni miejskiej Gdańska, projektów badawczych Obserwatorium Kultury, działania na polu edukacji kulturowej, rozwijania festiwali literackich „Europejski Poeta Wolności” i „Odnalezione w tłumaczeniu”, szereg miasto- i kulturotwórczych działań. Z tej okazji na Facebooku, Instagramie i YouTube IKM znajdą się podsumowania działań instytucji, ale także – spojrzenie w przyszłość.  

Projekty związane z kandydaturą Gdańska do Europejskiej Stolicy Kultury na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń kulturalnych w mieście. Pierwsze edycje festiwalu NARRACJE, który wprowadza sztukę w nieoczywiste przestrzenie dzielnic, czy Streetwaves, zwracające uwagę na lokalną działalność artystyczną w mieście, były prekursorskiej w swojej formie, założeniach i wykonaniu. Większość działań proponowanych w aplikacji do konkursu Europejska Stolica Kultury 2016 jest kontynuowana. To m.in.: spacery Lokalnych Przewodników i Przewodniczek czy Gdańskich Miniatur, to działania badawcze Obserwatorium Kultury, festiwale literackie „Europejski Poeta Wolności” i „Odnalezione w tłumaczeniu”, razem z towarzyszącymi im Nagrodami. Opera na Targu Węglowym, herstoryczne spacery i działalność Metropolitanki, czy Kolekcja Malarstwa Monumentalnego na Zaspie. 

– Świętujemy symbolicznie, online, jedynie tort w IKM będzie prawdziwy. W innych warunkach zorganizowalibyśmy wydarzenie z udziałem gdańskich artystów w nietypowej przestrzeni, na które zaprosilibyśmy uczestników naszych działań, partnerów, przyjaciół… Niestety, pozostajemy w rzeczywistości wirtualnej. 11 marca podkreślimy urodziny instytucji filmem opublikowanym na naszym Facebooku i YouTube, do którego zaprosiliśmy osoby, które od lat z nami współpracują i z którymi dalej chcemy rozwijać różne działania. Zachęciliśmy nie tyle do wspominania, co raczej do spojrzenia w przyszłość, z perspektywą kolejnych 10-lat – mówi Aleksandra Szymańska, Dyrektorka Instytutu Kultury Miejskiej. 

10 lat działalności instytucji to także podejmowanie nowych tematów i inicjowanie kolejnych wydarzeń. Rozwija się cykl Miejsca, w którym zaproszeni artyści i artystki przygotowują minimalistyczne instalacje dopasowane do wybranej, nieodkrytej wcześniej lokalizacji. Zainicjowana w 2016 roku konferencja Marketing w Kulturze. Komunikacja-trendy-praktyka stale poszerza swoje grono odbiorców wśród menedżerów kultury z całej Polski. Działania z zakresu edukacji kulturowej prowadzone w ramach projektu Sieć Kultury i Bardzo Młoda Kultura obejmują swoim zakresem całe województwo pomorskie, a program Otwarty IKM, w który zapraszamy mieszkańców i mieszkanki Gdańska do realizacji swoich pomysłów na działania kulturalne ze wsparciem instytucji cieszy się coraz większą popularnością. Stale nowe połączenia dostępnych w domenie publicznej gdańskich materiałów i grafik opracowuje Medialab Gdańsk. Nowe podejście do badań miejskich testowane są w procesie planowania kulturowego w Nowym Porcie i Starym Przedmieściu. 

Co tydzień na Facebooku i Instagramie IKM pojawiać się będą wspomnieniowe posty z cyklu 10/10. 10 zdjęć czy grafik ilustrujących: 10 wydarzeń IKM, 10 wydawnictw IKM, 10 instalacji artystycznych, 10 odkrytych miejsc, 10 poetów i poetek, 10 spacerów, 10 badań, 10 odkryć…  Liczymy na to, że jeśli będzie tylko możliwość będzie świętować z mieszkańcami i mieszkankami Gdańska, jeszcze w tym roku, na żywo. 

W filmie wypowiedzieli się:

 1. Anna Czekanowicz, dyrektor Biura Prezydenta Miasta Gdańska ds. Kultury w latach 2008-2019 
 2. Krzysztof Czyżewski, dyrektor Ośrodka Pogranicze „Sztuk – kultur-narodów”, przewodniczący Jury Nagrody Europejski Poeta Wolności
 3. prof. Cezary Obracht-Prondzyński, prezes Instytutu Kaszubskiego 
 4. Piotr Stasiowski, dyrektor Gdańskiej Galerii Miejskiej
 5. Emilia Orzechowska, współkuratorka, razem z Bogną Świątkowską, NARRACJI 2022 
 6. Ania Witkowska, artystka wizualna, współkuratorka NARRACJI 2014
 7. Adam Witkowski, artysta wizualny, muzyk, współkurator NARRACJI 2014
 8. Justyna Czechowska, tłumaczka, Rada Programowa festiwalu „Odnalezione w tłumaczeniu”
 9. Jacek Dominiczak, architekt, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku
 10. Jacek Zdybel, malarz, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku 
 11. Olo Walicki, muzyk i kompozytor
 12. Karolina Ciechorska-Kulesza, badaczka społeczna, Instytut Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego
 13. Andrzej Stelmasiewicz, prezes Fundacji Wspólnota Gdańska,  przewodniczący Rady Kultury Miasta Gdańska
 14. Magdalena Kamrowska, Lokalna Przewodniczka po Biskupiej Górce oraz mieszkanki Biskupiej Górki
 15. Jacek Górski, Lokalny Przewodnik po Dolnym Mieście
 16. Grzegorz Jędrek, PR i marketing kultury, twórca bloga wniedoczasie.pl
 17. Dorota Kamrowska-Załuska, architektka, Politechnika Gdańska 
 18. Marta Pawlik-Filisikowska, Biblioteka Gdańska PAN
 19. Kamila Kokot, Biblioteka Politechniki Gdańskiej
 20. Łukasz Skotarek, Hackerspace Trójmiasto
 21. Henryk Langowski, organizator imprez w ramach Gdańskich Dni Sąsiadów
 22. Ewa Czerwińska, przewodniczka w projekcie Gdańskie Miniatury
 23. Agnieszka Chylińska, Metropolitanka
 24. Alena Yanukovich, Olesia Kulakova-Shcherban, Maria Shashorina, Volha Kavetskaya, uczestniczki projektu Metropolitanka-witamy / ласкаво просимо / добро пожаловать

Instytut Kultury Miejskiej
Samorządowa instytucja kultury Miasta Gdańska

http://ikm.gda.pl/
https://www.facebook.com/IKMgdansk
https://www.instagram.com/ikm_gdansk/
https://www.youtube.com/user/IKMGdansk