Właśnie minęło nam 10 lat. Z tej okazji chcielibyśmy wrócić wspomnieniami do dziesięciu wydarzeń, które wspólnie przeżywaliśmy i przez które zapraszaliśmy mieszkańców i mieszkanki do odkrywania Gdańska – sztuką, kulturą, muzyką, lokalnymi opowieściami…  W ramach naszego pierwszego wpisu z cyklu 10/10 wspominamy wybrane projekty z lat 2011-2020.

Festiwal Monumental Art. “Miłość jest pokusą”, Streetwaves na Oruni, Zaroślaku, Biskupiej Górce i Żabiance, ożywiony Targ Węglowy, NARRACJE, Gdańskie Spotkania Literackie “Odnalezione w tłumaczeniu”, Odcinki, Konferencję Marketing w Kulturze, Festiwal Literacki i Nagrodę Europejski Poeta Wolności, Miejsca, Lokalnych Przewodników i Przewodniczki. Jakie są Wasze ulubione wspomnienia z tych wydarzeń?  

  • 2011 – 3. edycja Festiwalu Monumental Art „Miłość jest pokusą”. 5 nowych, wielkoformatowych murali przygotowali: Run (Włochy), Ekta (Szwecja) – mural widoczny na zdjęciu, zatytułowany „Narcyz”, Prozac (Brazylia), Dem (Włochy), Joanna Skiba (Polska). To także premierowy rok pierwszego cyklu spacerów Lokalnych Przewodników i Przewodniczek po Zaspie! 
  • 2012 – Streetwaves, czyli akcja miejska wkraczająca w dzielnice z koncertami, wystawami, warsztatami i plenerowymi spotkaniami. W 2012 odbyła się na Oruni, Zaroślaku, Biskupiej Górce, Żabiance i Oliwie. 
  • 2013 – Targ Węglowy. Instytut Kultury Miejskiej postanowił odmienić pusty plac (parking był tego lata zamknięty) za pomocą tymczasowej aranżacji przestrzeni. Przez 10 dni zapraszaliśmy mieszkańców i osoby, dla których ważny jest Targ Węglowy, do dyskusji i dzielenia się opiniami na temat funkcji, jaką mógłby pełnić ten miejski plac. Zmienił się w przyjazną, zieloną przestrzeń miejską. Więcej o procesie: http://targweglowy.ikm.gda.pl/
  • 2014 – 6. edycja NARRACJI „Mędrzec i duch” odbyła się 15-16 listopada 2014 r. Jej kuratorami byli Ania Witkowska i Adam Witkowski. W myśl koncepcji kuratorów, instalacje artystyczne odnaleźć można było między świątynią rozumu – Politechniką Gdańską, a miejscem poświęconym refleksji religijnej, jakim jest Nowa Synagoga. 
  • 2015 – 2. edycja Gdańskich Spotkań Literackich „Odnalezione w tłumaczeniu”, edycja o przekładzie z języka angielskiego oraz pierwsza z Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska za Twórczość Translatorską im. T. Boya-Żeleńskiego. Laureatką została Maryna Ochab, wybitna tłumaczka z języka francuskiego. 
  • 2016 – Odcinek Mizofoniczny na Szańcu Jezuickim przy ul. Anielinki 1 (Gdańsk Stare Szkoty). W trakcie wydarzenia odbył się koncert specjalnie i jednorazowo na tę okazję powołanej Wielkiej Orkiestry Mizofonicznej w składzie: Joanna Bielawska, Michał Jacaszek, Błażej Król, Iwona Król, Felix Kubin, Dorota Masłowska, Karolina Rec, Raphael Rogiński, Kuba Staruszkiewicz, Jacek Stromski, Mikołaj Trzaska – saksofon, Olo Walicki, Natalia Zamilska, z oprawą wizualną i performatywną IP Group (Identity Problem Group). 
  • 2017 – 2. edycja Konferencji Marketing w Kulturze. Komunikacja – trendy – praktyka. To doroczne, ogólnopolskie spotkanie osób zajmujących się promocją, komunikacją i marketingiem w instytucjach kultury, organizacjach pozarządowych czy oddolnych inicjatywach kulturalnych. To dwa dni spotkań z ekspertami i ekspertkami z Polski i z zagranicy oraz tematyczne warsztaty. To społeczność, która tworzy się wokół wydarzenia od 2016 do teraz. 
  • 2018 – Festiwal Literatury i Nagroda Europejski Poeta Wolności. Do Nagrody nominowani byli: Tatev Chakhian (Armenia) za tom Dowód (nie)osobisty, tłum. Haik Howannisjan i Paweł Sakowski, Selim Babullaoglu (Azerbejdżan) za tom Nie ma kto pisać do pułkownika, tłum. Ilaha Karimova i Grażyna Zając, Płamen Dojnow (Bułgaria) za tom Sofia Berlin, tłum. Hanna Karpińska, Dymitr Dobrew i Dorota Dobrew, Wojciech Gałązka, Erkka Filander (Finlandia) za tom Biała burza przebudzenia, tłum. Katarzyna Szal,  Menno Wigman (Holandia) za tom Na imię mi Legion, tłum. Barbara Kalla i Adam Wiedemann, Linda Vilhjálmsdóttir (Islandia) za tom Wolność, tłum. Jacek Godek, Dumitru Crudu (Mołdawia) za tom Fałszywy Dymitr, tłum. Jakub Kornhauser i Joanna Kornaś-Warwas,  Alice Oswald (Wielka Brytania) za tom Zapadać w jawę, tłum. Magda Heydel. 

Laureatami Nagrody w 2018 roku zostali Linda Vilhjálmsdóttir i Jacek Godek. 

  • 2019 – 4. edycja cyklu Miejsca. Instalacja Honoraty Martin „Proste momenty” w Domu Handlowym Jantar wypełniła dwa puste boksy handlowe. Praca była wyrazem szacunku i czułości dla miejsca prezentacji – zachęcała do skupienia uwagi na charakterystycznych dla tej przestrzeni szczegółach, równocześnie dając możliwość bezpiecznego odcięcia się od bodźców typowych dla centrów handlowych, szczególnie w połowie grudnia. 
  • 2020 – Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki. Dzielnicowe, letnie spacery odbywają się od 2011 roku. Rozpoczęliśmy od Zaspy i oprowadzania po Kolekcji Malarstwa Monumentalnego. Na przestrzeni lat projekt poszerzył się o kolejne dzielnice: Biskupią Górkę, Dolne Miasto, Nowy Port, Orunię, Oliwę i Wyspę Sobieszewską. To z pewnością nie koniec!