W okolicy Przedszkola Publicznego nr 23 Bursztynek, przy ul. Wolności 26 w Nowym Porcie zawisła nietypowa, lokalna wystawa. To kolaże Magdaleny Nestorowicz, które pokazują historię dzielnicy i jej mieszkańców – dawnych, obecnych i tych, którzy dopiero dzielnicę poznają. Wystawę zainspirowały cyfrowe zbiory pamiątek oraz warsztaty jakie przeprowadził Jacek Gralczyk dla nowych mieszkańców Nowego Portu. Działania realizowane są w ramach pilotażowego programu UrbCulturalPlanning, którego celem jest wdrażanie metod planowania kulturowego. Instytut Kultury Miejskiej jest jednym z partnerów tego międzynarodowego projektu. 

„Stary Nowy Port” to kulturalne mikrodziałanie, w którym dowiadujemy się o historycznej dzielnicy Gdańska, z perspektywy nowych mieszkańców Nowego Portu. 

Pierwszym etapem był warsztat on-line prowadzony przez Jacka Gralczyka, w którym dziesięcioro nowych mieszkańców i mieszkanek dzielnicy dyskutowało o tym, jakim miejscem jest dla nich Nowy Port i jak mogą wpływać na rozwój tutejszej tożsamości lokalnej.

Spisane po warsztacie refleksje posłużyły graficzce, Magdalenie Nestorowicz, do zaprojektowania kolaży ilustrujących Stary i Nowy Port. Powstała dzięki temu wystawa plenerowa składająca się z dziesięciu plansz, która od 19 marca dostępna jest w przestrzeni Przedszkola Publicznego nr 23 Bursztynek. 

– Cieszy mnie bardzo, że pojawiają się w Nowym Porcie nowi sąsiedzi i sąsiadki, których pasja do naszej dzielnicy jest równie silna jak moja. Nasze mikro działanie jest wartością dodaną projektu Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki po Nowym Porcie Instytutu Kultury Miejskiej, bowiem większość zaangażowanych osób to uczestnicy naszych spacerów” – dodaje pomysłodawczyni projektu „Stary Nowy Port” Kasia Werner. 

Etapem towarzyszącym projektowi są zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym wykorzystujące kolorowanki i kolaże przygotowane na wystawę. Kolorowanka do pobrania i wydrukowania dostępna jest TUTAJ.

UrbCulturalPlanning to międzynarodowy projekt poświęcony planowaniu kulturowemu w miastach. Uczestniczy w nim 14 partnerów i 36 organizacji stowarzyszonych z 7 państw nadbałtyckich. W Gdańsku i regionie w działanie UrbCulturalPlanning zaangażowany jest Instytut Kultury Miejskiej, Samorząd Województwa Pomorskiego oraz Nadbałtyckie Centrum Kultury. Podmioty te wspólnie wypracują metody partycypacyjnego planowania przestrzennego z wykorzystaniem narzędzi kulturowych i artystycznych.

Więcej informacji o projekcie https://urbcultural.eu/.