Jak wyglądało Prima Aprilis w międzywojennym Gdańsku? Jakie żarty publikowały ówczesne gazety, jakie legendy miejskie przekazywali sobie pocztą pantoflową mieszkańcy? 30 marca o godz. 18.00 Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na pełen żartów wykład historyczki sztuki Jagody Załęskiej- Kaczko. Wydarzenie na żywo na kanale YouTube IKM: https://www.youtube.com/user/IKMGdansk

– Pierwszego kwietnia lepiej nie czytać gazet… Tajemniczy „żelazojad” zżera jeden z gdańskich mostów, BasztęStągiewną trzeba położyć na boku, a nowy „śmigłolot” rusza w rejs po Motławie…? Podczas wykładu opowiem o tym, jak przed osiemdziesięcioma laty próbowano nabierać gdańszczan na budowę kawiarni pod korytem Motławy, radio w ziemniaku czy odkrycie Atlantydy na Saharze – mówi Jagoda Załęska-Kaczko. 

Cykl wykładów Akademia Gdańska od kilku lat przybliża mieszkańcom wyjątkowe postacie, które zapisały się w historii Gdańska, wydarzenia, miejsca, obiekty i historie, o których nie tak łatwo znaleźć informacje w mediach czy Internecie. Osoby zaproszone do prowadzenia wykładów specjalizują się w bardzo wąskich dziedzinach historii, nauki i sztuki, co sprawia, że tematyka spotkań jest oryginalna i zawsze niesie ze sobą nową wiedzę czy ciekawostki. 

Polowanie na głupca – prima aprilis w międzywojennym Gdańsku
Data: 30 marca, godz. 18:00, wydarzenie na żywo na YouTube IKM: https://www.youtube.com/user/IKMGdansk.
Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/122573459646434/ 
Prowadząca: Jagoda Załęska- Kaczko. Z wykształcenia prawniczka i historyczka sztuki. Obecnie współpracuje z jedną z trójmiejskich kancelarii. W wolnym czasie pisze doktorat na temat gdańskiej architektury i urbanistyki w dobie narodowego socjalizmu.    

Harmonogram wykładów Akademii Gdańska

  • 30 marca, Polowanie na głupca – prima aprilis w międzywojennym Gdańsku, Jagoda Załęska-Kaczko, historyczka sztuki
  • 27 kwietnia, Żart i krotochwila w życiu codziennym Gdańszczan, Ewa Jaroszyńska z Ewa-Tours
  • 25 maja, Okno: historia, funkcje, znaczenia, symbole…, dr Katarzyna Darecka, Muzeum Gdańska
  • 29 czerwca, Jakie Miasto, taka Biblioteka, dr Anna Walczak, PAN Biblioteka Gdańska
  • 28 września, Z przymrużeniem oka. Motywy komiczne w sztuce nowożytnego Gdańska, dr Magdalena MielnikMuzeum Narodowe
  • 26 października, Tajemnice bałtyckich wraków, dr Elżbieta Wróblewska, Narodowe Muzeum Morskie
  • 30 listopada, Romantyczna wizja Gdańska Johanna Carla Schultza, Alicja Andrzejewska-Zając, Muzeum Narodowe
  • 4 grudnia, Navigare necesse est w XIX-wiecznym Gdańsku. O gdańskiej szkole morskiej i o tym, co łączy Johna Harrisona z Yorkshire z Nowym Portem, Grażyna Pilarczyk, Europejskie Centrum Solidarności