Praca twórcza, planowanie i realizowanie kariery zawodowej w świecie sztuki i branży kreatywnej jest trudnym zadaniem. O swoich doświadczeniach związanych z różnymi aspektami pracy artystów i artystek opowiedzą goście i gościnie podcastu „Słuchaj, sztuka to praca!” realizowanego przez Instytut Kultury Miejskiej. Pierwszą osobą, z którą rozmawia Ana Matusevic z IKM, jest pisarka i aktywistka, Sylwia Chutnik. Podcast dostępny jest na kanale Spotify (http://bit.ly/IKMGdansk) i YouTube Instytutu Kultury Miejskiej (https://youtube.com/ikm_gdansk). 

– W podcaście rozmawiamy nie tylko o samym procesie twórczym, ale także o pozostałych aspektach pracy artystycznej i kreatywnej, które czasami przysparzają twórcom trudności, np. o promocji i komunikowaniu swojej twórczości, wyznaczaniu i osiąganiu celów czy drodze do stabilności finansowej – mówi Magdalena Pałka z Instytutu Kultury Miejskiej. 

W pierwszym odcinku podcastu „Słuchaj, sztuka to praca!” Sylwia Chutnik opowiada o tym, jak zaczęła zarabiać na pisarstwie, kulisach swojej pracy, kompetencjach potrzebnych w zawodach kreatywnych, roli odbiorcy w jej twórczości, wartości korzystania ze wsparcia rozwojowego na różnych etapach swojej drogi zawodowej, oraz o tym, że wena twórcza nie istnieje!

Gośćmi i gościniami kolejnych odcinków podcastu „Słuchaj, sztuka to praca” będą: pianistka Hania Rani, choreograf Paweł Sakowicz, duet muzyczno-performatywny Siksa, czyli Alex Freiheit i Piotr Buratyński oraz założycielki pracowni tkackiej Studio Tartaruga – Jadzia Lenart i Wiktoria Podolec. 

Podcast „Słuchaj, sztuka to praca!” jest częścią programu edukacyjnego realizowanego w formule online przez Obserwatorium Kultury Instytutu Kultury Miejskiej „Sztuka to praca”. Program skierowany jest do artystek i artystów oraz przedstawicielek i przedstawicieli zawodów kreatywnych – zarówno tych rozpoczynających pracę, jak i osób chcących poszerzać swoje kompetencje. Obserwatorium Kultury wspiera twórców w profesjonalizacji i rozwoju w zgodzie z własnymi wartościami i celami artystycznymi. Co miesiąc organizowane są ogólnodostępne webinaria pod szyldem programu „Sztuka to praca”. Aktualne informacje o spotkaniach znajdują się na: http://obserwatorium.ikm.gda.pl/projekty/sztuka-to-praca/.

Najbliższy webinar „Twórca w ruchu: zaplanuj swój rozwój zawodowy” prowadzony przez Annę Szapert i Paulinę Czapską z Future Simple odbędzie się 22 kwietnia w godz. 13.00 – 14.30 na kanale YouTube IKM. 

Szczegóły o spotkaniu: https://www.facebook.com/events/291555832410073.