23 kwietnia, debatą „Gdzie pisać? Rezydencje literackie”, rozpocznie się wspólny program rezydencji literackich w Gdańsku, Krakowie i Warszawie. Działanie prowadzone jest we współpracy miast i instytucji kultury: Instytutu Kultury Miejskiej, Krakowskiego Biura Festiwalowego i Staromiejskiego Domu Kultury z Unią Literacką i Stowarzyszeniem Tłumaczy Literatury. W spotkaniu inaugurującym działalność „Rezydencji literackich” – międzynarodowej bazy informacji o naborach i programach dla pisarzy, pisarek, tłumaczy i tłumaczek – wezmą udział: Antonia Lloyd Jones i Georgina Wilding (Wielka Brytania), Aleš Šteger (Słowenia), Julia Cimafiejewa (Białoruś). Rozmowę moderować będą Justyna Czechowska i Jacek Dehnel. Wydarzenie odbędzie się online.
Rezydencje twórcze dla pisarzy i tłumaczy mają w Europie, a także na świecie, długą i piękną tradycję. Luter tłumaczył Biblię bezpiecznie ukryty na zamku Wartburg, Akademia Francuska w Rzymie przyjmuje swoich stypendystów od początków XVIII wieku, Rilke pisał „Elegie duinejskie” jako gość na zamku Duino. Do dzisiaj główną ideą pozostaje zaoferowanie rezydentom miejsca, w którym przez kilka tygodni czy miesięcy będą mogli pracować w skupieniu i spokoju, oderwani od absorbujących zajęć codzienności, ale też zawierać znajomości zawodowe – co w przypadku zajęcia niezwykle samotnego, jakim jest tworzenie literatury, jest niezwykle istotne.
Jakie się doświadczenia twórców i twórczyń z pobytów rezydencjalnych? Co daje zetknięcie z innym środowiskiem literackim? Jak stypendysta współtworzy historię kultury miejsca, w którym przebywa na rezydencji? W spotkaniu inaugurującym działalność „Rezydencji literackich” (23 kwietnia o godz. 18.00) – międzynarodowej bazy informacji o naborach i programach dla pisarzy, pisarek, tłumaczy i tłumaczek – wezmą udział: Antonia Lloyd Jones i Georgina Wilding (Wielka Brytania), Aleš Šteger (Słowenia), Julia Cimafiejewa (Białoruś). Rozmowę moderować będą Justyna Czechowska i Jacek Dehnel.
Wspólny program rezydencjalny i pierwsza taka strona to projekt skierowany do pisarzy, pisarek, tłumaczy i tłumaczek w Polsce i na świecie. Już wkrótce na stronie literaryresidenciespoland.pl znajdą się aktualne nabory, sylwetki stypendystów i stypendystek, a informacje o programie rezydencjalnym od organizatorów tego przedsięwzięcia. Strona literaryresidenciespoland.pl będzie moderowana przez Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku, Krakowskie Biuro Festiwalowe – instytucję kultury Miasta Krakowa, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO – oraz Staromiejski Dom Kultury w Warszawie.
Gdzie pisać? Rezydencje literackie | Where to write? Literary residencies
23 kwietnia, godz. 18.00, wydarzenie online
Transmisja online spotkania odbędzie się na profilach Facebookowych Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku, Krakowa Miasta Literatury UNESCO oraz Staromiejskiego Domu Kultury w Warszawie 23 kwietnia o godz. 18.00. Symultaniczne tłumaczenie wydarzenia na język polski będzie dostępne w serwisie YouTube (link zostanie udostępniony przed spotkaniem na wydarzeniu): https://www.facebook.com/events/353695756083869/.