Studentki i studenci 3. roku Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz grupa społeczna Metropolitanka działająca przy Instytucie Kultury Miejskiej zapraszają na wystawę prac zrealizowanych w ramach 8. edycji herstorycznego projektu METROPOLITANKA. Wystawę można oglądać online na: www.metropolitanka.pl. 

W ramach aktualnej edycji wystawy, inspirowanej projektem IKM Metropolitanka, studentki i studenci 1. oraz 2. Pracowni Intermediów pracowały/li nad opowieściami kobiet, o kobietach i z kobiecej perspektywy. Prace, które można obejrzeć na wystawie poruszają tematy takie jak przeprowadzanie aborcji, niechęć do posiadania kobiecego ciała, dostęp do praw reprodukcyjnych, czy walka kobiet o prawo, wolność i brak podziałów na role płciowe. Pod okiem prowadzących powstały osobiste wywiady i prace wideo, teledysk, animacja, kolaż, obiekty, a także seria plakatów i wlepek. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane pod opieką prof. ASP Bogny Burskiej, dr Honoraty Martin, dr Macieja Salamona i Joanny Rzepki-Dziedzic na Kierunku Intermedia Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku we współpracy z Instytutem Kultury Miejskiej. 

Wystawa Metropolitanka to projekt realizowany od 8 lat przez pracownię Interme-diów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz grupę społeczną Metropolitanka przy Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku. Wizualno-artystyczna część projektu odbywa się w ramach zajęć ze studentkami i studentami, a inspiracją do ich powstania są działania grupy społecznej tworzącej wielowątkową herstoryczną opowieść o trójmiejskiej metropolii. Poprzednie wystawy odbywały się w siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej oraz salach warsztatowych i wystawowych Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 1. W 2021 roku studenci i studentki zapraszają do obejrzenia wystawy online: www.metropolitanka.pl. 

Artystki i artyści: Michalina Chwalisz · Marta Firyn · Piotr Krauze · Paulina Litaniuk · Dominika Milewska · Dominika Polak · Emilia Rodziewicz · Gabriela Sołtysiak · Ula Stępień · Adam Szczepański. 

Metropolitanka vol. 8 | Wystawa studentek i studentów 3. roku Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku Wystawa dostępna on-line: www.metropolitanka.pl 

Otwarcie wystawy: 23.04.2021

Powiązane projekty