Reżim sanitarny, ograniczona liczba osób i zapisy obowiązują podczas wiosennych, specjalnych spacerów Lokalnych Przewodników i Przewodniczek. Od 28 kwietnia, na stronie http://ikm.gda.pl/zapisy2021/, trwa rejestracja chętnych na wyjątkowe spotkania. Wśród propozycji są m.in.: rozwój kolei w Nowym Porcie, Polacy w Oliwie w okresie Wolnego Miasta, przyroda i historia nad wodą – spacer rowerowy z Oruni do Krępca, kolejką wąskotorową do Gdańska, szlakiem przedwojennych restauracji i pensjonatów w Sobieszewie – park zdrojowy w Bohnsack. 

Już w kwietniu ruszyły eksperckie wykłady i spotkania online Lokalnych Przewodników i Przewodniczek. Przygotowują osoby oprowadzające do letniego sezonu regularnych alternatywnych spacerów i otwarte są dla wszystkich chętnych. Od 28 kwietnia można zapisywać się na wiosenne, specjalne spacery, które odbywają się w maju i w czerwcu w kilku dzielnicach: Oliwie, Nowym Porcie, Oruni, Dolnym Mieście i Wyspie Sobieszewskiej.

– Spacery tematyczne są wyjątkową okazją do poznania mniej znanych wątków z historii gdańskich dzielnic, dawnych i obecnych mieszkańców, przyrody, jaką można znaleźć w mieście. Są świetnym sposobem spędzenia czasu w ciekawy sposób i na poczucie się turystą we własnym mieście – mówi Barbara Sroka z Instytutu Kultury Miejskiej. 

Rejestracja na spacery i spotkania, które odbywać się będą w reżimie sanitarnym i przy ograniczonej liczbie osób, dostępna jest online: http://ikm.gda.pl/zapisy2021/. Punkt Informacji Kulturalnej prowadzi zapisy dla osób bez dostępu do internetu oraz udziela informacji od poniedziałku do piątku w godz. 14.00 – 18.00, telefon nr 664 976 052.

Regularne, letnie, alternatywne spacery po Zaspie, Biskupiej Górce, Dolnym Mieście, Nowym Porcie, Oruni, Oliwie i Wyspie Sobieszewskiej ruszą w lipcu. Również będą obowiązywały na nie zapisy. 

Harmonogram wiosennych, eksperckich spacerów i spotkań Lokalnych Przewodników i Przewodniczek

Nowy Port – spacery (obowiązują zapisy, od 28 kwietnia)

 • 15 maja, godz. 8:30 Spacer ornitologiczny, Marta Hoffmeister i Marek Wójcicki (uwaga, zmiana daty: spacer był pierwotnie planowany na 8 maja).
 • 9 czerwca, godz. 17:30 Nowy Port na dawnej pocztówce, Marcin Tymiński
 • 12 czerwca, godz. 12:00 Rozwój kolei w Nowym Porcie, Henryk Jursz
 • 16 czerwca, godz. 17.30 Rewitalizacja Nowego Portu – efekty, plany, aktualne etapy
 • Anna Konopka, Katarzyna Werner, Biuro Rozwoju Gdańska

Oliwa – spacery (obowiązują zapisy, od 28 kwietnia)

 • 29 maja, godz. 10:00 Polacy w Oliwie w okresie Wolnego Miasta, Stanisław Sikora

Orunia – spacery (obowiązują zapisy, od 28 kwietnia)

 • 5 czerwca, godz. 12:30 Przyroda Parku Oruńskiego im. Emilii Hoene, dr Michał Buliński
 • 13 czerwca, godz. 15:30 Przyroda i historia nad wodą – spacer rowerowy z Oruni do Krępca, Ewelina Kurach, Krzysztof Ostaszewski. Spacer rowerowy, ok. 3 godz. 
 • 20 czerwca, godz. 15:30 Niezłe ziółka – rodzinny spacer z botanikiem po Parku Oruńskim im. Emilii Hoene, Ewelina Kurach
 • 27 czerwca, godz. 15:30 Martwa natura z ananasem – akcja plastyczna dla dzieci inspirowana historią Parku Oruńskiego im. Emilii Hoene. Lucyna Korytowska, Anna Wesołowska-Owczarska, Aleksandra Abakanowicz

Dolne Miasto – spacery i spotkania (obowiązują zapisy, od 28 kwietnia)

 • 8 maja godz. 14.00 Wybrane zagadnienia z dziejów świątyni przy ul. Łąkowej na podstawie zachowanej dokumentacji archiwalnej i fotograficznej, Anna Dymek. 
 • 22 maja, godz. 14:00 Motoryzacyjne Wolne i Dolne Miasto, Bartosz Gondek i Jacek Górski. 
 • 29 maja, godz. 14:00 Kolejką wąskotorową do Gdańska, Grzegorz Fey

Wyspa Sobieszewska – spacery (obowiązują zapisy, od 28 kwietnia)

 • O trudnej sztuce połowu bursztynu, Sylwester Malucha. (Datę podamy wkrótce na www.ikm.gda.pl/zapisy2021, spacer planowany był na 8 maja). 
 • 15 maja, godz. 11:00 Szlakiem przedwojennych restauracji i pensjonatów w Sobieszewie. Park zdrojowy w Bohnsack, Bartosz Gast 
 • 22 maja, godz.10:00 Co wiemy o lesie…? Fakty i mity… Katarzyna Mruk 
 • 29 maja, godz.10:30 Okiem, uchem, z lupą i lornetką, czyli przyrodniczy spacer po Ptasim Raju, Ewelina Kurach 
 • 12 czerwca, godz. 11:00 Fauna i flora Ujścia Wisły, Jan Wilkanowski 

Przypominamy, że dla wspólnego bezpieczeństwa, w związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną, uczestnicy spacerów zobowiązani będą do zasłaniania ust i nosa oraz przestrzegania dystansu społecznego – odległość co najmniej 1,5 m. Szczegółowy regulamin spacerów dostępny na: http://ikm.gda.pl/zapisy2021/ oraz w siedzibie IKM.

Partnerami projektu w dzielnicach są: Stowarzyszenie Opowiadacze Historii Dolnego Miasta w Gdańsku, Fundacja Wspólnota Gdańska w Oliwie, grupa Od Wyzwolenia do Wolności w Nowym Porcie, Stacja Orunia GAK i Wyspa Skarbów na Wyspie Sobieszewskiej.