Czwarta edycja festiwalu zaprowadzi uczestników do dzielnicy o strukturze równie fascynującej, co niejednorodnej. 21-22-23 maja wspólnie i nie raz zakrzykniemy: OH! Nowy Port! Przeprowadzając uczestników przez architektoniczną złożoność dzielnicy, program czwartej edycji festiwalu ukaże jej zaskakujące oblicza. Wspólnie zajrzymy do zajezdni tramwajowej, odkryjemy historię dziewiętnastowiecznego osiedla robotniczego, dowiemy się, gdzie odnaleźć prawdziwą Perłę Bałtyku, a przede wszystkim poznamy nowoportczan – ich historie i wnętrza, w których zawierają swoją codzienność.

W tym roku, wychodząc naprzeciw wyzwaniom pandemicznym, program uwzględni liczne wydarzenia plenerowe, m.in. spacery historyczne oraz architektoniczno-urbanistyczne.

Festiwal otworzy debata DNA miejsca, która odbędzie się w dawnym Morskim Domu Kultury, obecnej siedzibie Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa. Udział w niej wezmą dr inż. arch. Dorota Kamrowska-Załuska, Lucyna Kolendo oraz dr Monika Popow. Rozmowę poprowadzi Anna Umięcka.

Ważnym punktem programu festiwalu będzie wystawa znakomitej nowoporckiej fotografki Gosi Trzaskoś. Zdjęcia artystki będzie można oglądać między innymi w przestrzeniach, w których uwieczniła bohaterów i bohaterki swoich prac. Wystawie towarzyszyć będzie oprowadzanie z audiodeskrypcją.

Na miłośników miejskości czeka spacer Moniki Zawadzkiej oraz wystawa Nowy Port. Zdjęcie miary. zrealizowana przy udziale studentów i studentek w prowadzonej przez nią pracowni Architektury Miasta na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Nową formą odkrywania dzielnicy będzie gra miejska stworzona przez młodzież ze Stowarzyszenia 180 Stopni. Do udziału w zabawie zapraszamy również w imieniu firmy Invest Komfort, która umożliwiła realizację przedsięwzięcia. 

Miłośników wnętrz zaprowadzimy w gościnne progi nowoporckich mieszkań – różnorodnych i fascynujących tak jak ich właściciele. Zwiedzać będzie można architekturę codzienną, mieszkalną, ale także lokalne monumenty i symbole. Osoby uczestniczące w festiwalu zajrzą do miejsc niedostępnych na co dzień, takich jak lokalizacje portowe. Zaprosimy do odwiedzenia miejsc kultowych i tych mniej znanych, czasem zaskakujących i nieoczywistych. 

Zapisy do poszczególnych lokalizacji rozpoczną się 14 maja o godzinie 12:00 na stronie głównej festiwalu (http://ohgdansk.org/).

Program tegorocznej edycji powstał między innymi dzięki funduszom projektu UrbCultural Planning dofinansowanego z programu Europejskiej Współpracy Terytorialnej – Interreg Baltic Sea Region oraz we współpracy z Instytutem Kultury Miejskiej.

Więcej informacji:

http://ohgdansk.org/ 

https://www.facebook.com/ohgdansk https://www.instagram.com/openhousegdansk/

Powiązane projekty