Trzy Pomorzanki-Pionierki: Maja Sakowska-Krzencessa – nadleśnicza, żeglarka, podróżniczka, Teresa Remiszewska, która jako pierwsza kobieta w Polsce i czwarta na świecie samotnie przepłynęła Atlantyk oraz Irena Nadolna-Szatyłowska – gdańska sędzia żużlowa i pasjonatka lotnictwa, pierwsza kobieta sędzia w Polsce i na świecie są bohaterkami trzech słuchowisk przygotowanych przez Magdalenę Świerczyńską-Dolot według pomysłu Anny Miler  oraz Anny Zielińskiej-Fedoruk z grupy Metropolitanka działającej przy Instytucie Kultury Miejskiej.

Projekt Pionierki to trzy słuchowiska o wyjątkowych kobietach z Pomorza. Jego celem jest przybliżenie nieprzeciętnych Pomorzanek, które przecierały innym kobietom szlaki w swoich dziedzinach.

– Poprzez swoje życie i działalność zasługują na pamięć i uznanie, którego dotąd nie otrzymały w należytej skali, stając się tym samym nieznane szerszej publiczności. Wierzymy, że ich dokonania mają szansę wpłynąć na losy młodych kobiet, dla których nasze bohaterki mogą stać się wzorem do naśladowania i inspiracją – mówi Anna Urbańczyk z Instytutu Kultury Miejskiej.

Odkrywanie pionierek rozpoczęła grupa Metropolitanka już w 2012 roku, kontynuowało Stowarzyszenie Arteria tworząc w 2018 roku 100 biogramów wybitnych Pomorzanek na 100-lecie praw wyborczych kobiet w Polsce we współpracy z Instytutem Kultury Miejskiej. Biogramy dostępne są na stronie https://metropolitanka.ikm.gda.pl/biogramy-pomorzanek/.

Bohaterki słuchowisk:

Maja Sakowska-Krzencessa – nadleśnicza, żeglarka, podróżniczka. W 1968 roku została mianowana na stanowisko nadleśniczego w Nadleśnictwie Wieżyca, stając się tym samym trzecią w Polsce, a pierwszą w regionie, kobietą pełniącą tę funkcję. Pełen biogram: https://metropolitanka.ikm.gda.pl/biogram/maja-sakowska-krzencessa/.

Teresa Remiszewska – żeglarka, która jako pierwsza kobieta w Polsce i czwarta na świecie samotnie przepłynęła Atlantyk. Pełen biogram: https://metropolitanka.ikm.gda.pl/biogram/teresa-remiszewska-damsz/

Irena Nadolna-Szatyłowska – gdańska sędzia żużlowa i pasjonatka lotnictwa, pierwsza kobieta sędzia w Polsce i na świecie. Pełen biorgam: https://metropolitanka.ikm.gda.pl/biogram/irena-nadolna-szatylowska/.

Słuchowiska udostępniane są na kanale Spotify IKM: 31 maja, 7 czerwca i 14 czerwca. http://bit.ly/IKMGdansk.

Pomysłodawczyniami słuchowisk są: Anna Miler i Anna Zielińska-Fedoruk (grupa Metropolitanka, Stowarzyszenie Arteria). Realizacja: Magdalena Świerczyńska-Dolot, wsparcie: Anna Miler i Anna Zielińska-Fedoruk, Anna Urbańczyk. Organizator: Instytut Kultury Miejskiej