„Bałtycka syrena”, „słowicze gardło” – to jedne z licznych epitetów, jakimi opisywana była Konstancja Czirenberg, słynna gdańska śpiewaczka i instrumentalistka żyjąca w pierwszej połowie siedemnastego wieku. Jak pisał Charles Ogier w swoim dzienniku z 1636 roku: „Kto ujrzał Konstancję Czirenberg, ten zaznał najszczęśliwszego dnia”. Fundacja Horyzonty Sztuki i Instytut Kultury Miejskiej serdecznie zapraszają na koncert połączony z wykładem pod szyldem Akademii Gdańska, które odbędą się w piątek, 18 czerwca o godzinie 20:00 w kościele św. Jana Bosko. 

Podczas wydarzenia zostaną zaprezentowane utwory z mediolańskiego zbioru Flores Praestantissimorum Virorum, które po raz pierwszy rozbrzmiewać będą w parafii św. Jana Bosko na Oruni – dzielnicy, w której niegdyś rezydowała rodzina Czirenbergów. 

Odtwórcami XVII-wiecznych melodii będą artyści specjalizujący się w wykonawstwie muzyki dawnej: Dagmara Barna – Kosowicz, Anna Zawisza (sopran), Katarzyna Olszewska, Victoria Melik (skrzypce), Katarzyna Czubek, Marcin Skotnicki (flet prosty), Danuta Zawada (altówka), Anna Jankowska (wiolonczela), Anna Wiktoria Swoboda (teorba) oraz Agnieszka Wesołowska (klawesyn). Wydarzenie będzie nie tylko okazją do usłyszenia pięknej muzyki, ale i szansą na nabycie wiedzy o dziedzictwie kulturowym Miasta Gdańska. Po koncercie, sylwetkę Konstancji Czirenberg na tle siedemnastowiecznego Gdańska przybliży publiczności swoim eksperckim głosem prof. Andrzej Januszajtis. 

Projekt realizowany jest we współpracy z Instytutem Kultury Miejskiej oraz Parafią Św. Jana Bosko, a współfinansowany jest ze środków Miasta Gdańska. Na wydarzenie obowiązują bezpłatne wejściówki do zdobycia na: https://app.evenea.pl/event/obaltyckiejsyrenie/

Koncert będzie również transmitowany na kanale Youtube Instytutu Kultury Miejskiej: https://www.youtube.com/user/IKMGdansk.