Na stronie Instytutu Kultury Miejskiej wystartowały już zapisy na tegoroczne letnie spacery z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami oraz na spacery Szlakami Kobiet po Stoczni Gdańskiej z Metropolitanką. Oba projekty pokazują Gdańsk od nieoczywistej strony: oczami mieszkańców i ścieżkami, których na próżno szukać w standardowych przewodnikach. Spacery z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami odbywają się w siedmiu dzielnicach Gdańska, a zwiedzanie z Metropolitanką obejmuje teren Stoczni Gdańskiej. Udział jest bezpłatny, ale obowiązuje limit miejsc i zapisy na www.ikm.gda.pl/zapisy2021

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki to projekt od lat obecny w letniej ofercie Instytutu Kultury Miejskiej. Tworzą go mieszkańcy: entuzjaści Gdańska, jego dzielnic, znawcy historii i dziejów miejsc, z którymi związane są ich dziecięce wspomnienia i dorosłe uczucia. Latem bezpłatnie oprowadzają gdańszczan, gdańszczanki oraz „przyjezdnych” alternatywnymi trasami: po Kolekcji Malarstwa Monumentalnego na Zaspie, po Dolnym Mieście, Biskupiej Górce, Nowym Porcie, Oruni, Oliwie i Wyspie Sobieszewskiej. Każdy z Lokalnych Przewodników i Przewodniczek oprowadza swoją unikatową i niepowtarzalną trasą, a ich grono stale się powiększa. W tym roku zainaugurowaliśmy 24 czerwca nowe spacery po Wyspie Sobieszewskiej, a na swój debiut 1 lipca o 17:30 czekają kolejni Przewodnicy i Przewodniczki po Oruni. 

Spacery to szansa na poznanie ciekawych, mniej znanych miejsc, o których istnieniu być może nie miało się wcześniej pojęcia. Często zdarza się, że historie opowiedziane przez Lokalnego Przewodnika lub Przewodniczkę zaskakują nawet najstarszych mieszkańców danej dzielnicy. Turyści doceniają z kolei możliwość zwiedzania z dala od utartych tras na rzecz alternatywnych ścieżek, dzięki którym mogą przez chwilę poczuć się jak mieszkańcy Gdańska. Zaglądając na podwórka, do kamienic i miejsc często niedostępnych dla osób „z zewnątrz”, poznają klimat charakterystyczny dla danej części miasta. 

Z kolei spacery z Metropolitanką przenoszą uczestników do Stoczni Gdańskiej. Poznajemy jej dzieje, ale opowiadane z perspektywy pracujących tam kobiet: spawaczek, suwnicowych, animatorek, działaczek, kobiet zajmujących się pracami porządkowymi. To zupełnie nowe i niecodziennie spojrzenie na historię znaną ze szkolnych podręczników. Słowo „historia” w projekcie Metropolitanka zamieniamy na „herstoria” (z języka ang.: „her story” – „jej historia”, w przeciwieństwie do „his story” – „jego historia”). Spacery obfitują w anegdoty i ciekawostki, niedostępne szerszemu gronu odbiorców. Zwiedzać można na trzech trasach: Pracownic, Strajkowej i trasie Matki Chrzestne Statków. W tym roku nowością jest ostatnia, podczas której przewodniczki opowiedzą, na czym polegała ta zaszczytna rola.

Dzielnicowe spacery zaplanowane są na lipiec i sierpień. W tygodniu startują o godz. 17.30: we wtorki i czwartki na Dolnym Mieście, Zaspie, Oruni, Wyspie Sobieszewskiej, poniedziałki i środy na Biskupiej Górce, środy i piątki w Oliwe oraz w środy w Nowym Porcie. Natomiast w weekendy Lokalni zapraszają w sobotę o godz. 10.30 na Wyspę Sobieszewską, a o 12.00 na Zaspę, Orunię, Biskupią Górkę i do Nowego Portu. W niedzielę o godzinie 12.00 ruszają spacery na Dolnym Mieście i w Oliwie. 

Spacery po Stoczni Gdańskiej Szlakami Kobiet (lipiec-wrzesień) odbywają się w środy i piątki o godz. 17.00 lub 18.00 oraz w niedziele o godz. 16.00.

W tym roku łatwo sprawdzić temat lub trasę oraz osobę prowadzącą spacer. Informacje zamieszczone są w formularzu online oraz kalendarium IKM: spacery dzielnicowe w dwutygodniowych przedziałach, natomiast Metropolitanka już na cały sezon. Dokładny harmonogram znajduje się na stronie www.ikm.gda.pl/kalendarium.

Ze względu na sytuację epidemiczną na wszystkie spacery obowiązują zapisy poprzez formularz online: www.ikm.gda.pl/zapisy. Osoby bez dostępu do internetu mogą zapisać się w Punkcie Informacji Kulturalnej IKM od poniedziałku do piątku w godz. 14.00 – 18.00, nr tel. 664 976 052.

Dzielnicowi partnerzy projektu Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki: Stowarzyszenie Biskupia Górka, Stowarzyszenie Opowiadacze Historii Dolnego Miasta w Gdańsku, Fundacja Wspólnota Gdańska w Oliwie, Grupa od Wyzwolenia do Wolności w Nowym Porcie, Gdański Archipelag Kultury: Plama, Stacja Orunia, Wyspa Skarbów.

Kontakt dla mediów: martyna.gutowska@ikm.gda.pl, tel. 784-594-003 lub 664-972-955.