Operowa podróż z Bregencji do Gdańska, czyli – jak co lato – znane dzieło operowe we wspaniałym wykonaniu na jeden wieczór rozgości się w przestrzeni miasta. Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na „Operę w mieście”, którą zaprezentujemy na wielkim ekranie w amfiteatrze Parku Oruńskiego. Wstęp wolny. Bezpłatne wejściówki na wydarzenie zarezerwować można za pośrednictwem serwisu Evenea lub odebrać w Punkcie Informacji Kulturalnej IKM (Długi Targ 39/40) od pon. do pt w godz. 14-18.

Wieczorny pokaz poprzedzi „Opera uwolniona”, czyli recital arii operowych, który rozpocznie się o 17.00 w altanie Parku Oruńskiego. Znane arie wykona Jolanta Wagner przy akompaniamencie Kwartetu Opera. Recital poprowadzi Jerzy Snakowski.

Tym razem podczas plenerowego pokazu zobaczymy „Rigoletta” Giuseppe Verdiego (reż. Philipp Stölzl) – inscenizacja miała premierę w 2019 roku i przygotowana została specjalnie na potrzeby Festiwalu Bregenckiego. To wielkie operowe wydarzenie, podczas którego wybitni reżyserzy prezentują na scenie wzniesionej na Jeziorze Bodeńskim wyjątkowe inscenizacje dzieł operowych realizowanych z towarzyszeniem orkiestry Symfoników Wiedeńskich.

Pokaz na żywo komentować będą operowy ekspert Jerzy Snakowski i śpiewaczka Jolanta Weber. 

Scena wybudowana na Jeziorze Bodeńskim prowokuje do tworzenia szalonych inscenizacji. Nieograniczona kulisami wyobraźnia reżyserów kreuje gigantyczne spektakle, które dowodzą, że opera jest teatrem szalonym. „Rigoletto” świetnie wpisuje się w tę konwencję. To niepokojąca opowieść z pogranicza jawy i koszmaru. Historia krzywdzącej miłości i przestroga dla nadopiekuńczych rodziców. Garbaty i złośliwy błazen Rigoletto ukrywa przed światem swoją tajemnicę – córkę Gildę. A jest przed czym i przed kim ją strzec: Rigoletto służy zdemoralizowanemu, choć czarującemu Księciu, który twierdzi, że kobiety są zmienne i dlatego warto im odpłacać pięknym za nadobne. Czyli zdradzać je, nim one zdradzą pierwsze. W jego erotyczne szpony wpada Gilda, a jej ojciec planuje krwawą zemstę. Tę historię, godną filmów Tarantina, Verdi przyoblekł w mistrzowską muzykę. Wspaniale buduje ona napięcie, tworzy wiarygodne portrety psychologiczne katów i ofiar, a gdy trzeba – po prostu pieści ucho śpiewną melodią.

Jerzy Snakowski

„Opera w mieście”
17 lipca, godz. 19.00
amfiteatr w Parku Oruńskim
Giuseppe Verdi
„Rigoletto”
Opera w trzech aktach

libretto: Francesco Maria Piave (na podstawie dramatu „Król się bawi” Victora Hugo)
inscenizacja: Philipp Stölzl
Festiwal Bregencki, 2019

rezerwacja bezpłatnych wejściówek na: https://evenea.pl/pl/wydarzenie/rigoletto

Regulamin imprezy: POBIERZ

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej
Patnerzy: Miasto Gdańsk, trójmiasto.pl, GAK Stacja Orunia