W ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej ZBLIŻENIA 4 i 5 września zapraszamy razem z projektem Metropolitanka na nowe spacery herstoryczne poświęcone zasłużonym gdańszczankom żydowskiego pochodzenia.

Społeczność żydowska była stale obecna w historii Gdańska, zwłaszcza pod koniec XIX wieku. Dzięki swej przedsiębiorczości, działalności społecznej i kulturalnej, stała się jedną z sił napędowych w rozwoju miasta. Były wśród nich artystki, pedagożki, aktywistki i przedsiębiorczynie – ich życiorysy składają się na skomplikowaną historię naszego miasta oraz praw kobiet z przełomu XIX i XX wieku. Na naszych nowych spacerach usłyszycie m.in. o pochodzącej z Gdańska Marie Baum – prekursorce nowoczesnej pracy społecznej, Ruth Rosenbaum – założycielce szkoły czy neuorolożce Zofii Majewskiej.

Zapraszamy na dwa bezpłatne spacery, od Starego Przedmieścia po Główne i Stare Miasto w Gdańsku, w ramach IX edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej ZBLIŻENIA. Trasę opracowały Anna Zielińska-Fedoruk i Anna Miler.

  • 4 września (sobota) o godz. 12.00-13:30 Gdańsk Śródmieście Spacer herstoryczny „Gdańskie Żydówki” Przewodniczka: Anna Zielińska-Fedoruk
  • 5 września (niedziela) o godz. 16.30 – 18.00 Gdańsk Śródmieście Spacer herstoryczny „Gdańskie Żydówki” Przewodniczka: Anna Miler

Zwiedzanie jest bezpłatne. Z powodu pandemii obowiązują limity miejsc i zapisy na www.ikm.gda.pl/zapisy-zydowki.. Osoby zapisane otrzymają informację o miejscu rozpoczęcia spaceru. Spacery przeznaczone są dla osób od 16. roku życia. Czas trwania spaceru, około 1h 30 minut. Informacje: kontakt@ikm.gda.pl, tel. 664 976 052 (poniedziałek – piątek w godzinach 14.00 – 18.00).

Józefina Szelińska – Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie

Trasa nie jest przystosowana dla osób na wózkach. Jeśli poruszają się Państwo na wózku, prosimy o kontakt do najpóźniej 31 sierpnia 2021 r. (Anna Urbańczyk, tel. 663 87 2016, e-mail: anna.urbanczyk@ikm.gda.pl)- zmienimy przebieg trasy (bez zmian merytorycznych).

Polecamy też lekturę biogramów 13 gdańszczanek żydowskiego pochodzenia, które powstały w ramach współpracy z Festiwalem Kultury Żydowskiej ZBLIŻENIA. Biogramy wraz ze zdjęciami znajdują się pod adresem: https://metropolitanka.ikm.gda.pl/biogramy-pomorzanek/

Organizatorzy: Fundacja Kultury Zbliżenia, Instytut Kultury Miejskiej

Powiązane projekty