Do czwartku 16 września trwa jeszcze nabór do jesiennej edycji programu Otwarty IKM. Tym razem projekt wspiera finansowo i organizacyjnie autorskie pomysły na kulturalne działania realizowane zarówno online, jak i na żywo. W ramach konkursu można otrzymać wsparcie finansowe w wysokości do 4500 zł. Termin składania wniosków upływa 16 września o godzinie 16:00. Szczegóły naboru znajdują się na stronie otwarty.ikm.gda.pl. 

Program Otwarty IKM od lat pomaga zrealizować mieszkańcom Gdańska autorskie pomysły na działania kulturalne. Co roku odbywają się jego dwie edycje: wiosenno-letnia oraz jesienno-zimowa. Poprzez projekt uczestnicy otrzymują wsparcie instytucji – nie tylko finansowe, ale także mają możliwość wykorzystania zasobów, jakimi dysponuje Instytut Kultury Miejskiej: przestrzenią, sprzętem audiowizualnym oraz kanałami promocyjnymi i dystrybucyjnymi (Facebook, YouTube).  

– Większość z nas wróciła już po wakacyjnych wojażach do domu, naładowani energią i promieniami słonecznymi. Takich entuzjastów i osób głodnych spotkań chcieliśmy zaprosić ponownie do naszej siedziby. Dajemy szansę wnioskodawcom, którzy chcieliby zadziałać ze swoimi inicjatywami w Otwartym IKM i są gotowi na wspólne projekty w jesienno-zimowym klimacie. Ten rok jest zupełnie nieprzewidywalny, dlatego przygotowaliśmy się na działanie w każdych warunkach – zarówno na żywo w naszej siedzibie, jak i w mieszanej formule. Chcemy także wykorzystać piękną jesienną aurę do działań na zewnątrz, by poznawać miasto w trakcie spacerów czy gier miejskich. – mówi Katarzyna Buczek z Instytutu Kultury Miejskiej. 

W ramach konkursu Otwarty IKM można otrzymać wsparcie finansowe do 3000 zł w przypadku działań stacjonarnych (na żywo) oraz do 4500 zł w przypadku działań online (słuchowiska, podcasty, audiobooki, etc.). Istnieje możliwość łączonych działań na żywo, tzn. realizowanych zarówno w naszej sieni, jak i poza Instytutem Kultury Miejskiej (gdy jedna część odbywa się w otwartej przestrzeni, np. spacer fotograficzny, topograficzny, gra terenowa/miejska, a druga w sieni IKM). Natomiast w ramach projektu realizowanego online, w przypadku działań cyklicznych obowiązuje limit – nie więcej niż 4 odcinki. 

fot. Bartosz Bańka

Jak aplikować do konkursu Otwarty IKM? 

Wniosek oraz regulamin konkursu dostępne są na stronie otwarty.ikm.gda.pl/aplikuj. Należy je wypełnić i przesłać na adres: katarzyna.buczek@ikm.gda.pl. W konkursie mogą wziąć udział pełnoletnie osoby indywidualne i grupy związane z szeroko pojętą kulturą: grupy nieformalne, organizacje pozarządowe, instytucje kultury, artyści, animatorzy, aktywiści, twórcy multimedialni, etc. 

Nabór trwa do 16 września do godz. 16:00. Wyniki zostaną opublikowane do 30 września. Wybrane projekty będą realizowane od 11 października do 3 grudnia 2021 roku. 

Konsultacji udziela koordynatorka programu, Katarzyna Buczek, codziennie w godz. 11.00 – 14.00 telefonicznie: 798 377 354 lub mailowo: katarzyna.buczek@ikm.gda.pl

W trakcie realizacji projektu poza wsparciem finansowym gwarantujemy pomoc w kwestiach organizacyjnych: bezpłatnie udostępniamy przestrzeń IKM wraz z mediami czy też urządzenia/sprzęt do celów realizacji wydarzenia. Zapewniamy wsparcie prawne (przy przygotowaniu umów), współpracę z pracownikiem koordynującym program oraz, w razie potrzeby, wsparcie konsultacyjne pracownika technicznego IKM. W ramach promocji zamieszczamy informację o wydarzeniu na stronie internetowej IKM i stronie projektu oraz na profilach w mediach społecznościowych Instytutu (Facebook, Instagram).