„długo jeszcze będę chodziła za tobą
w mrocznym trochę cuchnącym powietrzu
naszego przedmieścia pociętego uliczkami
pustymi jak smutek rozwalających się bud…”

Aby lepiej zrozumieć sztukę, poznajcie jej autorkę. Anna Czekanowicz – gdańska poetka, prozaiczka, scenarzystka i redaktorka, zaangażowana w wiele inicjatyw kulturalnych w Gdańsku wydała nowy tom wierszy. Wszystkich amatorów poezji zapraszamy na spotkanie, podczas którego autorka opowie o sobie i swoich inspiracjach, a Was zachęcimy do włączenia się w dyskusję.

Spotkanie autorskie odbędzie się 12 października o godz. 18.00 w sieni IKM. Rozmowę poprowadzi historyk literatury, pisarz i wydawca – Stanisław Rosiek. Zapraszamy razem z wydawnictwem słowo/obraz terytoria.

Tom „Szelest sukienki” zawiera kilkadziesiąt wierszy wybranych przez poetkę – od momentu debiutu w roku 1974 do roku 2020. To swoista autobiografia, głos przyciszony niczym szelest właśnie. Autorka tego tomu dodała do tytułu podtytuł „Listy do przyjaciół”. Niektóre z tekstów mają konkretnych adresatów, inne może wciąż ich poszukują.

Pierwsze 10 stron tomu, w tym kilka wierszy, przygotowaliśmy dla Was w formie PDF.


Anna Czekanowicz – W latach 1978-1990 kierownik literacki Państwowej Opery i Filharmonii Bałtyckiej. W roku 1990 uczestniczka International Writing Program na Uniwersytecie Iowa. W latach 1994-2007 zastępczyni dyrektora Państwowej Opery Bałtyckiej. W latach 2002-2005 prezeska gdańskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. 2007-2016 Dyrektorka Biura Prezydenta do spraw Kultury w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. W latach 2016-2019 doradczyni do spraw kultury Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Członkini Rady Kultury Gdańskiej (2019-2023) i polskiego PENClubu. Pomysłodawczyni festiwalu i nagrody Europejski Poeta Wolności.

Książki poetyckie: Ktoś, kogo nie ma ’76, Więzienie jest tylko we mnie ’78, Pełni róż obłędu (współautor Zbigniew Joachimiak) ’83, Najszczersze kłamstwo ’86, Śmierć w powietrzu ’91, Wciąż widzę twarze ’94.

Publikowała w „Punkcie”, „Tytule” i innych czasopismach. Autorka opowiadań, które znaleźć można m.in. w II tomie antologii kultury współczesnej Transgresje (Odmieńcy) pod redakcją Marii Janion i Zbigniewa Majchrowskiego.


Książka do kupienia na: terytoria.com.pl/1883-szelest-sukienki.html