331 spacerów, 5134 Uczestniczek i Uczestników, 59 Przewodniczek i Przewodników. Przyszedł czas na podsumowanie dzielnicowych spacerów z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami oraz Metropolitanki – Szlakami Kobiet!

Co roku w sezonie letnim bezpłatnie oprowadzamy Was alternatywnymi szlakami, których nie znajdziecie na turystycznych mapach Gdańska. Po raz kolejny spacerowaliśmy z Wami po dzielnicach: Zaspie i jej kolekcji malarstwa monumentalnego; cichej i zachwycającej Oliwie, gdzie natura łączy się z piękną, zabytkową architekturą; tajemniczym Nowym Porcie; historycznej Orunii, sięgającej niemalże okresu początków miasta; po Dolnym Mieście, gdzie zielone tereny Opływu Motławy dają wytchnienie przy upale i są miejscem na pikniki po rowerowych przejażdżkach; pełnej brukowanych uliczek Biskupiej Górki w atmosferze przedwojennego Gdańska; Wyspie Sobieszewskiej – królestwie przyrody.

Spacery cieszyły się ogromną popularnością. Odbywały się z ograniczoną liczbą uczestników, wynikającą z reżimu sanitarnego. 

Zakończył się też sezon spacerów Metropolitanki. Do października 2021 odbyło się 65 spacerów poświęconych kobietom pracującym w Stoczni Gdańskiej, w językach: polskim, rosyjskim, ukraińskim i angielskim. Odwiedziły nas osoby z całej Polski i zagranicy, w tym samorządowcy i samorządowczynie, a także grupy młodzieży i osoby uczestniczące w szkole letniej. Zorganizowaliśmy też zwiedzanie Stoczni na rowerach. W sumie około 700 osób słuchało naszych stoczniowych herstorii! 

Teraz pozostaje już tylko czekać na kolejny sezon w 2022 roku! Dziękujemy, że cały czas chcecie z nami poznawać Gdańsk i historie ludzi, którzy go kształtowali prosto od tych, którzy najlepiej znają jego tajemnice – mieszkańców.

Pamiętajcie, że cały czas możecie zwiedzać stocznię z naszą aplikacją, która jest dostępna w Sklepie Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.threestep.stocznia.

Podziękowania dla wszystkich Przewodników i Przewodniczek, którzy włożyli mnóstwo serca i osobistych doświadczeń, w każdy ze swoich spacerów.

LOKALNI PRZEWODNICY i PRZEWODNICZKI W SEZONIE 2021:

Aleksandra Abakanowicz
Wojciech Atczuk
Katarzyna Bałtowicz
Alicja Bielska
Stanisław Biskup
Grzegorz Bryszewski
Mariana Butchak
Andrzej Cylwik
Dorota Dombrowska
Szymon Drążek
Natalia Gaweł
Katarzyna Górska
Jacek Górski
Wojciech Imbierowicz
Jolanta Kajzer
Magdalena Kamrowska
Lucyna Korytowska
Wojciech Kowalski
Małgorzata Madeńska
Mariusz Maleszewski
Katarzyna Maliszewska
Barbara Mejsner 
Katarzyna Michałowska
Naduk Darko
Anna Nawrocka-Morze
Grażyna Niemyjska
Waldemar Nocny
Krystyna Ochędzan
Jarek Orłowski
Ewa Oslislok
Krzysztof Ostaszewski
Grażyna Pikus
Danuta Płuzińska-Siemieniuk
Antoni Polakowski
Teresa Polonis-Furmann
Dariusz Radochoński
Tadeusz Rogalski
Krzysztof Rześniowiecki
Monika Serafin
Radek Smilgin
Marta Sołtys
Agnieszka Stech
Aleksandra Sulich
Maria Sysko
Izabela Szepska
Marcin Szumny
Michał Ślubowski 
Katarzyna Tarnowska
Magdalena Urbańska
Kasia Werner
Anna Wesołowska-Owczarska
Elżbieta Woroniecka 
Alena Yanukovich 

METROPOLITANKA

Agnieszka Chylińska
Anna Miler
Katarzyna Rozgonova
Katarzyna Tarnowska
Alena Yanukovich
Anna Zielińska-Fedoruk

Organizator: Miasto Gdańsk, Instytut Kultury Miejskiej 

Partnerzy: Stowarzyszenie Biskupia Górka, Stowarzyszenie Opowiadacze Historii Dolnego Miasta w Gdańsku, grupa Od wyzwolenia do wolności, Fundacja Wspólnota Gdańska, GAK Stacja Orunia, GAK Wyspa Skarbów, GAK Plama. 

Patroni medialni: Gazeta Wyborcza Trójmiasto, Trójmiasto.pl, Radio Gdańsk.