Jak badać emocje w mieście? Jak nasze ciała reagują na sztukę? Obserwatorium Kultury IKM i Centrum Badań nad Biologicznymi Podstawami Funkcjonowania Społecznego Uniwersytetu SWPS odpowiedzą na te pytania we wspólnym działaniu „EMOCJE-NARRACJE”, w ramach którego połączymy badania kultury w kontekście miasta z metodami psychofizjologii. Zapraszamy mieszkańców i mieszkanki Gdańska do udziału w akcji i przyjrzeniu się własnym reakcjom na przestrzeń Wrzeszcza Dolnego: podczas Festiwalu NARRACJE, kiedy wypełniona jest ludźmi i działaniami artystycznymi, oraz w zwykły dzień życia dzielnicy. 

W ramach projektu poznacie metody badań emocji w przestrzeni miasta oraz nowoczesne metody badań psychofizjologii. Będziemy mapować własne emocje oraz reakcje naszego ciała podczas dwóch krótkich spacerów po Wrzeszczu Dolnym: podczas Festiwalu NARRACJE i w zwykły dzień życia dzielnicy. Następnie, podczas wizyty w laboratorium wyposażonym w sprzęt badający reakcje organizmu (takie jak aktywność mięśni czy tętno) czy stosując techniki z zakresu respirometrii czy akcelerometrii, chętni będą mogli przyjrzeć się wnikliwie swoim reakcjom na miasto i sztukę. 

W listopadzie spotkamy się w sieni IKM z uczestnikami/uczestniczkami i badaczami/badaczkami, by podsumować nasze obserwacje i dowiedzieć się o innych badaniach psychologii społecznej przyglądających się naszym relacjom z miastem i ludźmi.   

Jeśli chcesz wziąć udział w działaniu, wypełnij krótki formularz (znajdują się w nim również informacje organizacyjne): https://forms.office.com/r/dkNdpyhM9d 

Obowiązuje limit miejsc. Decyduje kolejność zgłoszeń. Każda osoba biorąca udział w specjalnych spacerach otrzyma od nas kupon o wartości 80 zł do księgarni, a te, które odwiedzą laboratorium dodatkowy bon o wartości 50 zł.  

Organizatorzy:  

Obserwatorium Kultury w Gdańsku – działa od 2012 roku, jego organizatorem jest Instytut Kultury Miejskiej. Obserwatorium realizuje interdyscyplinarne projekty badawcze dotyczące kultury i miasta. Celem obserwatorium jest pośredniczenie między światem teorii i praktyki kulturalnej.  

Centrum Badań nad Biologicznymi Podstawami Funkcjonowania Społecznego – centrum działa w strukturze Instytutu Psychologii Uniwersytetu SWPS. Zajmuje się zagadnieniami z zakresu psychofizjologii, jak i psychologii ewolucyjnej. Jego głównym celem jest wykorzystywanie biologicznych perspektyw do wyjaśniania zachowań społecznych, np. bada znaczenie fizjologicznych mechanizmów dla psychologicznego i społecznego funkcjonowania człowieka.