Praktyki biograficzne. Warsztaty z Sylwią Chwedorczuk. 27 października 2021 r. w godzinach od 18.00 do 20.00 w Instytucie Kultury Miejskiej. Zapisy: https://app.evenea.pl/event/warsztaty-biograficzne-2/.

Zapraszamy osoby zainteresowane książkami biograficznymi oraz te, które chciałyby w przyszłości same napisać biografię, na rozmowę „Praktyki biograficzne”. Uczestniczki i uczestnicy warsztatu wspólnie zastanowią się, czym się kierować w wyborze bohaterki, bohatera książki, jaki wpływ na pozostawione źródła ma upływ czasu, w jaki sposób w biografiach odbija się współczesność i co wolno biografom i biografkom. Autorka opowie o własnych doświadczeniach pisania biografii, dylematach i trudnych decyzjach.

Zachęcamy przynieść na spotkanie swoje pisarskie próby autobiograficzne lub biograficzne – można będzie je omówić z prowadzącą warsztaty.

Sylwia Chwedorczuk, fot. Bartosz Bańka

Sylwia Chwedorczuk jest twórczynią, która w październiku zamieszkała na dwa miesiące w Gdańsku w ramach programu „Rezydencje literackie”. Jest badaczką literatury polskiej, autorką książki Kowalska. Ta od Dąbrowskiej (2020), za którą została nominowana do Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”. Edytorka i redaktorka, należy do zespołu opracowującego edycję naukową korespondencji Marii Dąbrowskiej i Anny Kowalskiej.

Sylwia Chwedorczuk ukończyła studia polonistyczne oraz obroniła doktorat w IBL PAN. W Gdańsku podczas rezydencji literackiej pracuje nad biografią Wilhelma Macha, pisarza, krytyka, eseisty. Równolegle nie porzuca myśli o napisaniu biografii poświęconej autorce Nocy i dni.

Ilość miejsc ograniczona. Warsztaty potrwają maksymalnie 2 godziny zegarowe.