Opisujemy kobiece historie. Warsztaty z Sylwią Chwedorczuk. 25 listopada 2021 r. godz. 18.00 w Instytucie Kultury Miejskiej. Zapisy na: https://app.evenea.pl/event/kobiecehistorie/ 

Na warsztaty „Opisujemy kobiece historie” zapraszamy osoby, które myślą o napisaniu opowieści autobiograficznej, biograficznej, prozy, poezji lub reportażu. Warunek jest jeden – w centrum tej opowieści niech znajdzie się kobieta. Ty, Twoja babcia, przyjaciółka, sąsiadka, aktywistka z XIX wieku lub współczesna, bohaterka Twojego miasta lub też wymyślona kobieca postać. Na warsztaty przyjdź z pomysłem, tekstem, konspektem, opowieścią, wątpliwościami i zapałem. Zastanowimy się wspólnie, co jest silnym punktem opowieści, co ją osłabia. Podyskutujemy o tym, dlaczego warto dziś pisać o kobietach i jakie cechy mają kobiety, które piszą. 

Sylwia Chwedorczuk jest twórczynią, która w październiku zamieszkała na dwa miesiące w Gdańsku w ramach programu „Rezydencje literackie”. Jest badaczką literatury polskiej, autorką książki Kowalska. Ta od Dąbrowskiej (2020), za którą została nominowana do Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”. Edytorka i redaktorka, należy do zespołu opracowującego edycję naukową korespondencji Marii Dąbrowskiej i Anny Kowalskiej.

Sylwia Chwedorczuk ukończyła studia polonistyczne oraz obroniła doktorat w IBL PAN. W Gdańsku podczas rezydencji literackiej pracuje nad biografią Wilhelma Macha, pisarza, krytyka, eseisty. Równolegle nie porzuca myśli o napisaniu biografii poświęconej autorce Nocy i dni.