Instytut Kultury Miejskiej kontynuuje cykl Miastoprojekcje. W najbliższy piątek zapraszamy na przegląd filmów dokumentalnych o architekturze w reżyserii Romana Blazhana. Tym razem pokażemy historię transformacji ukraińskich miast. Projekcje trzech krótkometrażowych filmów już 26 listopada o godz. 18:00 w Instytucie Kultury Miejskiej. Gościć będziemy reżysera, który po projekcji weźmie udział w rozmowie.

Roman Blazhan jest filmowcem i producentem urodzonym w Doniecku, obecnie mieszka w Kijowie. Początkowo zajmował się branżą energetyczną i finansami. Po wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej postanowił zacząć karierę od początku, odnajdując swoje nowe powołanie w filmie. Prowadzi Minimal Movie – firmę zajmującą się produkcją wideo. Jest reżyserem i producentem licznych teledysków i reklam.

Jego pierwszy, profesjonalny krótkometrażowy film dokumentalny „Enter through the balcony”, opowiada o prowizorycznych balkonach na Ukrainie i został zrealizowany dzięki grantowi Ukraińskiej Fundacji Kultury. Obraz bada fenomen balkonu jako małej formy architektonicznej, jest także podróżą przez dekady i spojrzeniem nie tylko na wnętrze zabudowy, ale także jej właścicieli w miastach całej Ukrainy. O balkonach opowiadają mieszkańcy, urzędnicy, historycy, socjologowie, urbaniści, deweloperzy i architekci. Film ukazuje historię postsowieckiej Ukrainy – życie, kulturę i relacje między przestrzenią osobistą, a publiczną w miastach. „Enter through the balcony” bada, w jaki sposób architektura może być tropem do głębszego zrozumienia kultury i miejsca.

Związek Radziecki upadł dwadzieścia dziewięć lat temu, ale duch jego totalitarnej przeszłości wciąż żyje, przede wszystkim w krajobrazie kraju. Brutalna architektura sowieckiego modernizmu uchowała się w wielu miastach na Ukrainie, wizualnie manifestując przeżytek ideologii minionej epoki. To, co miało stać się przeszłością, nadal jest teraźniejszością. Jeśli przestrzenie miejskie kształtują wartości jej mieszkańców, jak mieszka się współcześnie na postsowieckiej Ukrainie? Drugim z obrazów, który będzie można zobaczyć podczas piątkowych Miastoprojekcji jest „Soviet Modernism”, skupiający się na przedstawieniu piękna architektonicznego eklektyzmu. Niestety, wyjątkowe ukraińskie budynki uchwycone w filmie, mogą być już ostatnimi przedstawicielami stylu.

Trzecim z krótkich metraży Blazhana będzie „Landscape Architecture: Rethinking The Future out of a Totalitarian Past”. Film zgłębia przeszłość, teraźniejszość i przyszłość przestrzeni miejskich na Ukrainie oraz ukazuje unikalny, historyczny proces budowania nowych społeczności w postsowieckim krajobrazie. Ukraina nie jest osamotniona na drodze ponownej analizy, jak przestrzeń miasta wpływa na jego mieszkańców. Zanieczyszczone powietrze wielu chińskich miast, przepełnione ulice Nowego Jorku, podatne na pożar dzielnice Kalifornii. Tym krótkometrażowym filmem Ukraina ma nadzieję dołączyć do globalnej dyskusji o tym, jak powinien wyglądać miejski krajobraz w XXI wieku.

Pokaz trzech filmów i spotkanie z Romanem Blazhanem w piątek, 26 listopada o godzinie 18:00. Wstęp wolny, ale obowiązuje ograniczenie liczby miejsc. Po projekcji zapraszamy na rozmowę z reżyserem, w której udział wezmą także historyczka architektury Anna Cymer i Łukasz Pancewicz – urbanista z Politechniki Gdańskiej.

Filmy będą dostępne w czasie pokazu także online na platformie VOD Instytutu Kultury Miejskiej: www.vod.ikm.gda.pl.