Jak bada się emocje w mieście? Co wpływa na nasze odczuwanie przestrzeni miejskiej? Jak nasze ciała reagują na sztukę w przestrzeni miejskiej? Zapraszamy na spotkanie podsumowujące projekt EMOCJE-NARRACJE, podczas którego wraz z grupą 30 uczestników i uczestniczek mapowaliśmy emocje i reakcje ciała na przestrzeń Wrzeszcza Dolnego: w zwykły dzień życia dzielnicy oraz podczas Festiwalu NARRACJE. Spotkanie odbędzie się 9 grudnia o godz. 19:00 w sieni IKM.  

Podczas spotkania: 

  • opowiemy o metodach badań emocji w przestrzeni miasta oraz o nowoczesnych metodach badań z zakresu psychofizjologii,  
  • pokażemy, jak uczestnicy projektu odbierali przestrzeń Wrzeszcza Dolnego – kiedy gościły w niej NARRACJE oraz w zwykły dzień z życia dzielnicy. Bazować będziemy na informacjach zebranych podczas 60 spacerów przeprowadzonych w ramach działania EMOCJE-NARRACJE,  
  • opowiemy, jak interpretować reakcje organizmu w powiązaniu z odczuwanymi przez nas emocjami, 
  • przyjrzymy się badaniom z zakresu psychologii społecznej dotyczących relacji z miastem i ludźmi.    

Spotkanie poprowadzą dr Natalia Brylowska z Obserwatorium Kultury IKM oraz dr hab. Michał Olszanowski z Centrum Badań nad Biologicznymi Podstawami Funkcjonowania Społecznego Uniwersytetu SWPS.  

EMOCJE-NARRACJE – w ramach działania połączyliśmy badania kultury w kontekście miasta z metodami psychofizjologii. Każda z 30 zaproszonych do projektu osób odbyła 2 krótkie spacery fotograficzne trasą wyznaczoną po Wrzeszczu Dolnym: podczas Festiwalu NARRACJE i w zwykły dzień życia dzielnicy. Następnie, podczas wizyty w laboratorium SWPS uczestnicy obserwowali reakcje swojego organizmu na przestrzeń dzielnicy (takie jak aktywność mięśni czy tętno, a także stosując techniki z zakresu respirometrii czy akcelerometrii). Organizatorami działania było Obserwatorium Kultury IKM oraz Centrum Badań nad Biologicznymi Podstawami Funkcjonowania Społecznego Uniwersytetu SWPS.