MIEJSCA to cykl minimalistycznych działań artystycznych realizowanych w przestrzeni miejskiej Gdańska. W tym roku, w ramach piątej edycji wydarzenia, zaprezentowana zostanie instalacja Kuby Bąkowskiego pt. „Kieruj się na wschód”. W okresie od 18 do 27 grudnia praca będzie eksponowana w prywatnym samochodzie artysty parkującym u zbiegu ulic Św. Ducha i Krowiej. Otwarcie instalacji w sobotę 18 grudnia o godz. 18.00.

MIEJSCA były do tej pory cyklem minimalistycznych działań artystycznych realizowanych w przestrzeni publicznej i mających punkt wyjścia w spotkaniu artysty/artystki i kuratorki w przestrzeni, dla której powstawała instalacja site-specific. Piąta edycja MIEJSC wychodzi od sytuacji, która trwa w strefie stanu wyjątkowego wprowadzonego na początku września w pasie przygranicznym z Białorusią – w 115 miejscowościach woj. podlaskiego i 68 miejscowościach woj. lubelskiego. Zaproszony do realizacji projektu Kuba Bąkowski jest artystą i aktywistą, który dotąd nie łączył jednak obu tych wątków w swoich działaniach.

W odniesieniu do terenów przygranicznych nazwa cyklu mogłaby zyskać przedrostek „nie-”. Pojęcie „nie-miejsca pamięci” (fr. non-lieux de mémoire) określa lokalizacje, które były świadkami przemocy i cierpienia, ale nie zostały upamiętnione poprzez powszechnie stosowane praktyki pamięciowe – nie ma tam pomników ani tablic. Nie-miejscem prezentacji instalacji autorstwa Kuby Bąkowskiego jest jego własny samochód, którym artysta podróżuje wzdłuż strefy kryzysu humanitarnego przy polsko-białoruskiej granicy – początkowo podejmując przy tym działania w pojedynkę, a następnie dołączając do zorganizowanych akcji niesienia pomocy.

Na projekt zatytułowany „Kieruj się na wschód” składają się pozostałości po tymczasowym obozowisku uchodźców. Bąkowski przenosi je do swojego auta w geście dawania świadectwa. Przy granicy jego samochód terenowy przydaje się podczas akcji pomocowych dla uchodźców błąkających się po lesie. Zaparkowany w centralnym punkcie Głównego Miasta, w pobliżu Bazyliki Mariackiej, z zawartością mogącą kojarzyć się ze scenerią bożonarodzeniowej szopki, stanowi miejską interwencję artystyczną, jaka ma sprowokować do refleksji na temat losu tych, którym odmawia się tu miejsca.

Kuba Bąkowski, „Kieruj się na wschód” / „Head East”

interwencja miejska

kuratorka: Natalia Cyrzan

otwarcie: 18.12.2021, 18.00

miejsce: u zbiegu ulic Św. Ducha i Krowiej, Gdańsk Główne Miasto

koncert otwarcia: Aleksandra Słyż, 18.30 – Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40 

wstęp na koncert bezpłatny, obowiązuje rejestracja: evenea.pl/event/koncertmiejsca2021

instalacja czynna w dniach: 18-27.12.2021

www.miejsca.eu / www.facebook.com/MiejscaIKM

Powiązane projekty