Daleko do domu, czyli nieheteronormatywna codzienność w czasach PRL. Spotkanie z Remigiuszem Ryzińskim i Błażejem Warkockim. Prowadzenie Anna Tatarska. Kiedy? 15.02.2022, godz. 18.00 w Instytucie Kultury Miejskiej. Wstęp bez rejestracji. Obowiązuje limit miejsc. Przy wejściu będzie konieczne wypełnianie oświadczenia o stanie zdrowia i zobowiązania do zakrywania maseczką ochronną ust i nosa. Wydarzenie nie będzie transmitowane online.

W listopadzie 1985 roku rozpoczęła się w Polsce akcja „Hiacynt”. Kulminacja wieloletniej opresji ze strony MO i Służb Bezpieczeństwa, wymierzona w homoseksualnych mężczyzn. W PRLu demonizowanie homoseksualizmu było na porządku dziennym, spirala nienawiści nakręcana była przy pełnym poparciu władz, a rachunek bezpowrotnie zniszczonych żyć rósł z każdym dniem. Wiele powstałych w tamtych czasach krzywdzących stereotypów do dziś funkcjonuje w Polsce – i w polszczyźnie. Podczas spotkania porozmawiamy m.in. o tym, jak wyglądała nieheteronormatywna codzienność tamtych czasów, skąd brała się queerofobia władz, jakie mity sprzedał nam PRL i dlaczego w 2022 wciąż warto o tym rozmawiać.

  • Remigiusz Ryziński – absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prace nad doktoratem prowadził w Paryżu u Julii Kristevy. Habilitował się na podstawie rozprawy o współczesnym francuskim feminizmie. Jest profesorem akademickim, stypendystą m.in. rządu francuskiego, Fundacji Schumana, Fundacji Nippon, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Stołecznego Warszawy, a także członkiem rady Ośrodka Badań Społecznych nad Seksualnością przy Uniwersytecie Warszawskim. Zajmuje się feminizmem oraz teoriami gender i queer, tłumaczył Sartre’a, Eco i Kristevę. Autor książek reporterskich „Foucault w Warszawie”, za którą otrzymał nominację do Nagrody Literackiej Nike, „Dziwniejsza historia”, „Moje życie jest moje”, która została przeniesiona na deski Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu. Laureat nagrody Natwest LGBT+ Diamonds 2018 w kategorii „Ambasador osób LGBT+ w życiu publicznym”.

    W grudniu 2021 r. ukazała się jego najnowsza książka pt. „Hiacynt. PRL wobec Homoseksualistów”.
  • Błażej Warkocki – dr hab., prof. UAM – pracuje w Zakładzie Antropologii Literatury na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Autor trzech monografii dotyczących literatury z perspektywy teorii queer: „Homo niewiadomo. Polska proza wobec odmienności” (Warszawa 2007), „Różowy język. Literatura i polityka kultury na początku wieku” (Warszawa 2013) oraz „Pamiętnik afektów z okresu dojrzewania Gombrowicz – queer – Sedgwick” (Poznań – Warszawa 2018). Współredaktor (razem z Z. Sypniewskim) „Homofobii po polsku” (Warszawa 2004) oraz „Dezorientacji. Antologii polskiej literatury queer” (razem z A. Amentą i T. Kaliściakiem, Warszawa 2021) współautor (razem z P. Czaplińskim, E. Szybowicz, M. Lecińskim) „Kalendarium życia literackiego 1976 – 2000. Wydarzenia – dyskusje – bilanse” (Kraków 2003).
  • Moderatorka: Anna Tatarska – Dziennikarka filmowa i kulturalna. Absolwentka Filmoznawstwa, Wiedzy o Kulturze, nowojorskiej szkoły filmowej NYFA oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Freelancerka, publikująca regularnie w rozmaitych mediach: od magazynów (m.in. VOGUE, PANI, Zwierciadło), przez dzienniki (Gazeta Wyborcza) po portale internetowe (Interia, Onet). Współpracuje z rozmaitymi festiwalami i wydarzeniami kulturalnymi (m.in. OFF Camera, HER Docs, WATCH Docs, WFF, Kino Dzieci) jako prowadząca panele, Q&A i jurorka. Publikuje za granicą. Regularnie uczestniczy w najważniejszych światowych festiwalach, jak Sundance, Cannes, TIFF, Biennale di Venezia czy Berlinale. Bliskie są jej idee feministyczne i ekologiczne. Pracę zawodową łączy z aktywnym rodzicielstwem.

Podczas spotkania będzie można kupić książkę „Hiacynt. PRL wobec Homoseksualistów” oraz „Dezorientacje. Antologia polskiej literatury queer”.

Non-fiction w Instytucie Kultury Miejskiej to dyskusje z udziałem autorów i autorek ze świata literatury faktu i dokumentu. Każde spotkanie skupia się wokół jednego tematu, który rozkładamy na czynniki pierwsze. Sprawdzamy, co zostało za kadrem, z jakichś powodów nie zmieściło się w książce, śledzimy dalsze losy spraw lub bohaterów.