Zapraszamy na spotkanie – Głosy z Białorusi. Dyskusja o białoruskiej literaturze oraz rezydencjach. Spotkanie odbędzie się 24 lutego o godzinie 18.00 w Pałacu Potockich w Krakowie i będzie transmitowane na żywo naszym profilu na FB.  

O tłumaczeniu, wydawaniu oraz pisaniu literatury białoruskiej po 2020 roku odpowiedzą: Maria Puszkina, Hanna Jankuta, Alhierd Bacharewicz, Laurynas Vaičiūnas, Andrej Chadanowicz. Prowadzenie: Joanna Bernatowicz 

Rezydencje twórcze dla pisarek i pisarzy oraz tłumaczek i tłumaczy mają długą tradycję. Luter tłumaczył Biblię ukryty na zamku Wartburg, Akademia Francuska w Rzymie przyjmuje swoich stypendystów od kilku wieków… Do dzisiaj główną ideą pozostaje stworzenie rezydentom i rezydentkom miejsca, w którym będą mogli pracować w skupieniu i spokoju, a także – jak w przypadku pisarzy i pisarek z Białorusi – w którym będą bezpieczni. 

Latem 2020 roku Białoruś stała się krajem, który odzyskał swoją przyszłość – ludzie wyszli na ulice miast, by sami o niej decydować. Dziś ze strachem patrzymy na bijący rekordy licznik białoruskich więźniów politycznych, a najprężniej rozwijającym się gatunkiem literackim są listy z więzienia. Białoruscy autorzy i autorki często muszą odnaleźć się w roli „pisarzy na wygnaniu”. Ich książki wkładają do walizek ludzie, którzy w pośpiechu opuszczają kraj pod groźbą aresztowania. 

To pisarki i pisarze dają nam klucz do zrozumienia białoruskiej rzeczywistości zawieszonej między dniem dzisiejszym i jutrem. Co polska literatura może zaoferować białoruskiemu czytelnikowi? Gdzie w Polsce szukać opowieści o naszych sąsiadach? 

Bezpłatne wejściówki dostępne będą od 14 lutego 2022 od godz. 12.00 tutaj: https://kbfbilety.krakow.pl/  

Spotkanie będzie transmitowane na profilach FB Pałacu Potockich, KMLU, Staromiejskiego Domu Kultury oraz Instytutu Kultury Miejskiej.  

Projekt realizowany jest w ramach szerokiego partnerstwa polskich miast organizujących rezydencje – Krakowa, Gdańska i Warszawy – oraz dwóch literackich stowarzyszeń: Unii Literackiej i Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury. Współpraca ta owocuje nie tylko pobytami organizowanymi w trzech miastach-gospodarzach, ale również wspólną stroną internetową promującą ideę rezydencji literackich i będącą bazą informacji o stypendiach w Polsce. 

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/4718766551505806?ref=newsfeed