Instytut Kultury Miejskiej oraz Metropolitanka zapraszają na dwa spacery herstoryczne z okazji Dnia Kobiet, który chcemy celebrować jako dzień pamięci o znanych i nieznanych bohaterkach związanych ze Stocznią Gdańską, których postacie przypomnimy (lub dopiero odkryjemy!) podczas dwóch różnych spacerów prowadzonych przed doświadczone przewodniczki i działaczki społeczne: Annę Miler i Agnieszkę Chylińską.

  • 6 marca 2022 (niedziela), 11:00-12:30
    Przewodniczka: Anna Miler

Dzień Kobiet upamiętnia walkę o prawa kobiet, służy jej kontynuacji, ale i świętowaniu dokonań przodkiń. Okolicznościowy spacer będzie się koncentrował wokół herstorii stoczniowego aktywizmu – codziennych starań o lepsze warunki pracy i tych bardziej spektakularnych, jak wystąpienia działaczek na zjazdach związków zawodowych i strajkach. Będzie mowa i o przodownicach, które niczym superbohaterki miały inspirować kolejne kobiety, i o pracownicy administracji, która drukowała ulotki Solidarności na stoczniowym sprzęcie.

http://ikm.gda.pl/zapisy-metropolitanka
(miejsce zbiórki zostanie podane w informacji zwrotnej po dokonaniu zapisu)

  • 12 marca 2022 (sobota), 11:00 – 12:30
    Przewodniczka: Agnieszka Chylińska

Na czym polegała praca suwnicowej? Jaką rolę odgrywały kobiety podczas strajków? Czy bycie robotnicą było powodem do dumy? Jakiego wsparcia socjalnego udzielano osobom pracującym w Stoczni i jak wyglądało życie kulturalne zakładu? Na te i inne pytania odpowiemy na okolicznościowym spacerze, pokazując Stocznię Gdańską z perspektywy suwnicowych, inżynierek, sprzątaczek i pracownic administracyjnych. Poznacie anegdoty i ciekawostki, na przykład o stoczniowych uprawach, z których pochodziły tulipany i goździki rozdawane w zakładzie z okazji Dnia Kobiet. Będzie nie tylko o Annie Walentynowicz, ale też o Alinie Pienkowskiej, Helenie Dmochowskiej i Urszuli Ściubeł.

http://ikm.gda.pl/zapisy-metropolitanka
(miejsce zbiórki zostanie podane w informacji zwrotnej po dokonaniu zapisu)

Zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby! Spacery są dedykowane dla osób powyżej 18 r. ż. W przypadku pytań prosimy o kontakt z koordynatorką projektu: barbara.swadzyniak@ikm.gda.pl. Regulamin wydarzenia dostępny jest na stronie zapisów.

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/533237627956958