15 marca o godzinie 18:00 zapraszamy na rozmowę z Oksaną Zabużko, jedną z czołowych ukraińskich pisarek i filozofek, autorką ponad 20 książek z tekstami poetyckimi, prozatorskimi, eseistycznymi i filozoficznymi oraz laureatką wielu nagród. Spotkanie poprowadzi dziennikarka i socjolożka Ludwika Włodek. Ze względu na duże zainteresowanie, wydarzenie odbędzie się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

💙💛 Запрошуємо на розмову з Оксаною Забужко –однією з найвідоміших українських письменниць і філософинь, авторкою понад 20 томів поезії, прози, есеїстки та філософських текстів і лауреаткою багатьох нагород. Зустріч відбудеться 15 березня о 18.00 в Гданському Шекспірівському театр (ul. W. Bogusławskiego 1, 80-818 Gdańsk). Ведуча –журналістка і соціологиня Людвіка Влодек. Запрошуємо до участі –вхід вільний. Мова зустрічі –польська зі синхронним перекладом українською. Пізніше матеріал розмови з українськими субтитрами буде опубліковано на каналі YouTubeІнституту.

Wydarzenie będzie transmitowane na żywo na stronie Gdansk.pl oraz naszym profilu FB @IKMgdansk. Zapraszamy do bezpośredniego udziału – wstęp wolny. Rozmowa odbędzie się w języku polskim. Materiał z rozmowy zostanie potem opublikowany na naszym kanale na YouTube z napisami w języku ukraińskim.   

W trakcie spotkania będzie można kupić najnowszą książkę Oksany Żabużko – zbiór esejów „Planeta Piołun” oraz nowe wydanie jej słynnej powieści „Badania terenowe nad ukraińskim seksem”. 

Świat zmienia się, przekraczając jakąś fatalną granicę pisze Oksana Zabużko, patrząc na Europę trawioną toksycznymi populizmami i opadającą w intelektualną przepaść. W podzielonym świecie baniek informacyjnych jej eseje zdają się kierować czytelnika w stronę ocalenia, którym dla autorki jest szeroko pojęta kultura, a przede wszystkim kultura uważnego czytania. W swoich arcyciekawych, wielowarstwowych esejach daje przykład głębokiej lektury, zwracając się w stronę ważnych dla siebie autorów, których światy usiłuje ochronić przed niezrozumieniem. Z zaangażowaniem przygląda się obecnej Ukrainie, podejmując jednocześnie dialog z innymi kulturami. Tłumaczy Czarnobylską modlitwę Swietłany Aleksijewicz, żegna się z Josifem Brodskim, ogląda nowy film Larsa von Triera i rozmawia z czytelnikami swoich utworów za granicą. Planeta piołun jest także listem miłosnym pisarki do Polski adresowanym do opatrznościowego polskiego współrozmówcy. – Tego współrozmówcę lubię. I za nic nie chciałabym go utracić. I ta książka jest dla mnie po prostu sposobem, by ująć go za rękę.  

Dla mnie ta książka jest przede wszystkim rozmową „oko w oko”: jak gdybym (…) opowiadała wszystkim chętnym historię za historią (…) a wszystkie one składałyby się (dla tego, kto wytrzymałby do końca) w jedną wielką opowieść – o moim kraju i wojnie stuletniej z Imperium Zła, wojnie, która tak długo zdawała się nam naszą wewnętrzną sprawą, a okazała się sprawą ogólnocywilizacyjną, i o tym, dlaczego tak się stało. 

 – Oksana Zabużko 

Oksana Zabużko (ur. 1960) – Jedna z czołowych ukraińskich pisarek, autorka ponad dwudziestu książek (poezja, proza, eseistyka, filozofia), laureatka wielu nagród krajowych i zagranicznych. Wykładała na uniwersytetach w USA (Pensylwania, Harward, Pittsburgh). Jej książki i artykuły zostały przetłumaczone na języki: polski, angielski, francuski, niemiecki, czeski, węgierski, chorwacki, bułgarski, rosyjski, perski. W Polsce ukazały się powieści „Badania terenowe nad ukraińskim seksem” (2003) i „Muzeum porzuconych sekretów” (2012), zbiór opowiadań „Siostro, siostro” (2007) i wywiad rzeka „Ukraiński palimpsest. Oksana Zabużko w rozmowie z Izą Chruślińską” (2013). W 2013 r. za „Muzeum porzuconych sekretów” otrzymała Nagrodę Literacką „Angelus”. Mieszka w Kijowie. 

Źródło opisu: www.wydawnictwoagora.pl 

Ludwika Włodek – socjolożka i dziennikarka. Od 2011 roku wykładowczyni w Studium Europy Wschodniej w Warszawie. Od 2012 roku jest etatowym pracownikiem Studium, kieruje specjalizacją „Azja Środkowa”. W 2007 r. obroniła doktorat w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Skończyła studia doktoranckie w Szkole Nauk Społecznych przy IFiS PAN (2001-2005) oraz studia magisterskie w Instytucie Stosunków Międzynarodowych WDiNP UW (1995-2001). Jest także publicystką i dziennikarką, autorką reportaży z Iranu, Afganistanu, Abchazji, Indii, Rosji i Azji Środkowej publikowanych przede wszystkim w „Gazecie Wyborczej”. W 2009 roku prowadziła bloga z podróży po krajach b. ZSRR www.sputniczka.blox.pl, w 2012 roku wydała książkę „Pra. O rodzinie Iwaszkiewiczów”, a w 2014 “Wystarczy przejść przez rzekę”. 

Źródło opisu: www.studium.uw.edu.pl