Rozmowa będzie dotyczyła zrównoważonej, mądrej pomocy gościom i gościniom z Ukrainy.  Kryzys migracyjny – jak z różnych narodowości stworzyć jedno miasto. Kiedy? 21 kwietnia 2022 o godz. 18.00 w Instytucie Kultury Miejskiej

Czy „osoby uchodźcze” to nadal właściwe określenie, jeśli duża część z prawie 3 milionów osób zostanie w Polsce na stałe?Jak posklejać naszą wspólną rzeczywistość? Czego nauczył nas kryzys uchodźczy i pomoc Ukrainie? Jak pomagać najlepiej z dbałością o siebie i osoby, którym pomagamy i jak nie robić tego na siłę? Gdzie leży złoty środek i na czym się skupić a czego unikać, żeby ten niespodziewany eksperyment społeczny mógł zamienić się we wspólną ojczyznę na wiele lat? Czy to w ogóle możliwe i czego możemy nauczyć się od innych krajów, którym się to udało? 

W rozmowie nie zabraknie również kontekstu zmian klimatu, które wywoływane są migracjami ludności oraz walk o nowe źródła energii. Temat ten zostanie natomiast omówiony szerzej w majowej odsłonie Miasto 2050.

Spotkanie będzie transmitowane na FB i YouTube Instytutu Kultury Miejskiej

Po spotkaniu odbędzie się pogłębiona dyskusja z zaproszonymi ekspertami w ramach Klubu Wymiany Myśli, do którego serdecznie zapraszamy.

Dorota Brzezińska – psycholożka międzykulturowa, trenerka i animatorka społeczna. Prowadzi warsztaty, wykłady i spotkania m.in. dla osób pracujących na styku kultur. Pokazuje, jak prowadzić działania wzmacniające różnorodność i integrację osób z różnych środowisk. Przez ponad 10 lat pracowała w instytucjach i organizacjach pozarządowych, prowadząc projekty edukacyjne, kulturalne i społeczne. W 2016 roku pomagała w ośrodkach dla uchodźców w Bremen w Niemczech. Obecnie wspiera młodzież jako psycholog szkolny, prowadzi zajęcia akademickie z psychologii na Uniwersytecie Gdańskim oraz Uniwersytecie Morskim w Gdyni. Prowadzi również własną firmę Dobra Pracownia.

Piotr Skrzypczak – Współzałożyciel Stowarzyszenia Homo Faber, absolwent dziennikarstwa na Wydziale Politologii UMCS w Lublinie oraz Szkoły Praw Człowieka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Prowadzi szkolenia z praw człowieka, antydyskryminacji, z wdrażania polityki gender mainstreaming, z tworzenia i pracy organizacji pozarządowych.

Anna Pięta – aktywistka społeczna i klimatyczna, ekspertka ds. zrównoważenia w modzie i współautorka podcastu Muda Talks (o zrównoważeniu, ekologii i ekonomii cyrkularnej). Była odpowiedzialna za pierwszy w Polsce butik cyrkularny marki Ubrania do Oddania i pionierski w skali Europy projekt odnawiania odzieży w ramach programu 4F change X Ubrania do Oddania. Odpowiadała również za strategię zrównoważenia i łańcuch dostaw marki NAGO. Wcześniej jako współwłaścicielka marki HUSH Warsaw prowadziła wszystkie kampanie promocyjne targów i zarządzała programem eksportu polskich marek za granicę. Absolwentka Poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych i Milano Fashion Institute.