Tłumacze, jak nikt inny, potrafią pokazać, co kryje się pod podszewką polskich wersji znanych powieści oraz gdzie szukać odpowiednich słów, gdy ich brakuje. Spotkanie z tłumaczami to wyjątkowa lekcja z pogranicza literatury, języka polskiego i języka obcego. W ramach inicjatywy „Tłumacze w szkołach” rusza nabór zgłoszeń od szkół, które chciałyby zaprosić tłumaczy do poprowadzenia warsztatów z uczniami.  

„Tłumacze w szkołach” to inicjatywa edukacyjna, w ramach której uczniowie szkół rozwijają swoje pasje językowe i poznają kulisy pracy tłumaczy literatury. Dzięki specjalnym lekcjom w formie warsztatów młodzież ma okazję poznać od kulis pracę tłumaczy. Teorię łączymy z pracą z tekstem, podczas której młodzi ludzie, często po raz pierwszy, dokonują przekładu tekstu literackiego i swoje wybory omawiają ze świetnymi praktykami języka. 

W tegorocznej edycji projektu zapraszamy do udziału szkoły i klasy licealne z Gdańska i okolic, w których uczniowie uczą się języka angielskiego. Zainteresowane szkoły zapraszamy do wysyłania zgłoszeń na adres: ana.matusevic@ikm.gda.pl. Ilość miejsc jest ograniczona, liczy się kolejność zgłoszeń. 

W zgłoszeniu należy wskazać:  

  • dane szkoły wraz z adresem 
  • wiek uczniów, którzy wezmą udział w warsztatach 
  • języki obce, jakich uczą się uczniowie 
  • preferowane daty i godziny warsztatów (powinny to być dwie następujące po sobie godziny lekcyjne). 

Warsztaty z tłumaczem trwają 1,5 godziny (dwie następujące po sobie godziny lekcyjne). Udział szkoły jest bezpłatny, ale szkoła powinna zapewnić salę do przeprowadzenia warsztatów i w miarę możliwości komputer z rzutnikiem. Ilość miejsc dla szkół jest ograniczona.  

Inicjatywa „Tłumacze w szkołach” jest projektem realizowanym od 2017 roku – podczas wcześniejszych edycji, dofinansowanych z programu Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych” zrealizowaliśmy dziesiątki lekcji i spotkań młodzieży szkolnej z tłumaczami. Dodatkowym efektem projektu są przygotowane przez doświadczonych tłumaczy oraz pedagogów scenariusze lekcji, z których korzystanie w celach dydaktycznych (i niekomercyjnych) jest bezpłatne. 

Więcej informacji o projekcie: www.tlumaczewszkolach.ikm.gda.pl  

Kontakt: 

Instytut Kultury Miejskiej 
ul. Długi Targ 39/40, 80-830 Gdańsk 
Koordynatorka: Ana Matusevic ana.matusevic@ikm.gda.pl